تازه ها:
تضادورزی و نافرمانی از ویژگیهای دوران بلوغ

1396/7/16 يكشنبه

 
 تضادورزی و نافرمانی از ویژگیهای دوران بلوغ است .این مطلب را فاطمه نوری ،کارشناس ارشد مشاوره بالینی در جمع کارشناسان سلامت نوجوانان جوانان و مدارس استان اظهار کرد. با توجه به اهمیت دوران بلوغ کارگاه آموزشی بلوغ و سلامت باروری در روز 11 مهرماه 96،  با حضور کارشناسان سلامت نوجوانان ، جوانان ومدارس مرکز بهداشت استان وشهرستانها در سالن اجتماعات معاونت درمان  برگزار شد.
درابتدای جلسه مژگان عباسی ،کارشناس مسئول واحد سلامت نوجوانان ، جوانان ومدارس مرکز بهداشت استان ، ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین  بیان کردند که با توجه به اینکه ارائه آموزش در زمینه تغییرات دوران بلوغ برای دانش آموزان دختر پایه هفتم و پسر پایه دهم از برنامه های واحد سلامت نوجوانان ، جوانان و مدارس است لازم است جلسات مشابهی برای ارائه دهندگان آموزش به دانش آموزان  درسطح شهرستانها برگزار شود.
سپس سرکار خانم دکتر ونوس چگینی ، متخصص زنان و زایمان بیمارستان کوثر  در خصوص تغییرات جسمانی دوران بلوغ  توضیحاتی بیان کردند. ایشان در خصوص سن شروع بلوغ ،تغییرات جسمی دوران بلوغ ، تغذیه مناسب ، اهمیت ورزش و مراقبتهای بهداشتی در این دوران توضیحات کاملی را ارائه نموده و عنوان کردند که وضعیت ژنتیکی، تغذیه، سلامت عمومی، وضعیت جغرافیایی، میزان تماس با نور و وضعیت روان شناختی از مهمتریت عوامل موثر بر شروع بلوغ هستند.
در ادامه فاطمه نوری کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در مورد تغییرات روانی دوران بلوغ مباحثی مطرح نمودند. نوجوانی شامل دوره های پیش نوجوانی – نوجوانی اولیه  -نوجوانی میانه و پایان نوجوانی است که هر کدام خصوصیات و ویژگیهای خاص خود را دارد. استقلال طلبی، رابطه با همسالان و اولویت دوستان بر خانواده، تمایل به شناخت جنس مخالف، اولویت هیجان و احساس بر منطق، میل به متفاوت بودن و تضاد و نافرمانی از ویژگیهای دوران بلوغ است. ایشان راهکارهای پیشنهادی جهت ارتباط مناسب والدین با تغییرات روانی نوجوانان در این دوران بیان کردند.