اخبار اسلایدی
خطر سنجی سکته قلبی – مغزی همکاران معاونت بهداشتی ، به بهانه روز جهانی قلب

1396/7/11 سه‌شنبه

  
به بهانه روز جهانی قلب خطر سنجی سکته قلبی – مغزی 50 تن از همکاران معاونت بهداشتی در تاریخ 6 مهر ماه96، در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه  انجام شد .
 فاطمه ناجی ،کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ،خبرداد ،در این ارزیابی ابتدا مشخصات فردی ، سابقه ابتلا به بیماری های قلبي عروقي، دیابت و یا فشارخون بالا، سابقه مصرف دخانیات و الکل و سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی زودرس، دیابت و یا نارسایی کلیه در افراد درجه یک خانواده بررسی شد .  فشارخون، دور کمر، قد و وزن آنها اندازه گیری گردید و سپس انجام آزمایش خون و اندازه گیری قند و کلسترول انجام شد.
ایشان افزود، پس از مشخص شدن نتایج آزمایشات ، میزان «خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیرکشنده بیماری قلبی عروقی» با استفاده از چارت ارزیابی خطر قلبی عروقی و با استفاده از اطلاعات ابتلاء يا عدم ابتلاء به ديابت، جنس، مصرف دخانیات، سن، مقدار فشارخون سيستولي بر حسب میلی متر جیوه و مقدار كلسترول خون محاسبه خواهد شد .
کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه عنوان کرد، در ادامه با استفاده از دستگاه آنالیز ترکیبات بدن ، میزان چربی ، درصد توزیع عضلانی و تعادل میزان آب بدن آنها محاسبه شد .
"جا دارد در اینجا از همکاران واحد غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان ، تیم اعزامی از آزمایشگاه و همکاران واحد تغذیه معاونت بهداشتی که در انجام این برنامه ما را یاری کردند تشکر گردد."
 
ناجی افزود، بیماري قلبی عروقی شامل بیماري هاي ناشی از قلب ، عروق مغزي و عروق خونی هستند و شایع ترین این بیماري ها، بیماري عروق کرونر قلب مانند( سکته هاي قلبی) و بیماري عروق مغزي (مانند سکته مغزي ) هستند. عوامل خطر کلیدي مهم این بیماري ها رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم ، مصرف دخانیات ، اختلال چربی هاي خون، دیابت و فشارخون بالا هستند که کنترل و کاهش این عوامل خطر، نقش مهمی در کاهش ابتلا به بیماري قلبی عروقی دارد.
اتحادیه جهانی قلب از سال 2005 میلادي، یکی از روزهاي اواخر ماه سپتامبر را بعنوان روز جهانی قلب براي افزایش آگاهی جهانیان در خصوص بیماري هاي قلبی عروقی معین کرده است. این روز نقش مهمی در حساس سازي و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد 29 سپتامبر ( 7 مهر ماه 1396 ) روز جهانی قلب تعیین شده است و شعار آن"  "Share the Power (همه با هم براي سلا متی قلب) می باشد .
 
بنا به گفته این کارشناس ، خدمت خطر سنجی یکی از راه کارهای مناسب در تخمین میزان " احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی طی 10 سال آینده " است و به افراد کمک می کند تا با شناخت راه های پیشگیری و کنترل عوامل خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی از بروز آن بکاهند.خطرسنجی سکته های قلبی  و مغزی در خانه بهداشت/پایگاه سلامت و مرکز خدمات جامع سلامت توسط بهورز/مراقب سلامت و برای افراد 30 ساله و بالاتر انجام می شود. در این ارزیابی ابتدا مشخصات فردی ، سابقه ابتلا به بیماری های قلبي عروقي، دیابت و یا فشارخون بالا، سابقه مصرف دخانیات و الکل و سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی زودرس، دیابت و یا نارسایی کلیه در افراد درجه یک خانواده بررسی می شود. سپس  فشارخون، دور کمر، قد و وزن او اندازه گیری می شود و فرد برای انجام آزمایش رایگان خون و اندازه گیری قند و کلسترول به آزمایشگاه ارجاع می گردد . سپس میزان «خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیرکشنده بیماری قلبی عروقی» با استفاده از چارت ارزیابی خطر قلبی عروقی و با استفاده از اطلاعات ابتلاء يا عدم ابتلاء به ديابت، جنس، مصرف دخانیات، سن، مقدار فشارخون سيستولي بر حسب میلی متر جیوه و مقدار كلسترول خون محاسبه می شود.
ایشان خبرداد ، "تمام افراد بالای 30 سال با  مراجعه به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت / پایگاه سلامت می توانند بصورت رایگان خطرسنجی شوند و از وضعیت خود باخبر گردند."