اخبار اسلایدی
پیام دکتر احمد المنظری مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت

1398/4/15 شنبه

در روز جهانی فشارخون در سال جاری، جمهوری اسلامی ایران یک کمپین ملی در زمینه کنترل فشار خون با پیام "بدانیم و اقدام کنیم" به منظور افزایش آگاهی در زمینه این قاتل خاموش راه‌اندازی نموده است. هدف این کمپین، تشویق مردم ایران برای اندازه‌گیری فشار خون و درمان و کنترل فشارخون بالا می‌باشد، بنابراین به هدف ملی برای کاهش میزان فشارخون بالا تا 25 درصد کمک می‌کند.

این شعار ملی با شعار جهانی "از وضعیت سلامت خود آگاه باشید" هم‌سو بوده و هدف آن افزایش آگاهی در مورد فشارخون، بیماری‌های غیرواگیر دیگر و عوامل مخاطره آمیز دیگر می‌باشد و اهمیت اتخاذ سبک زندگی برای پیشگیری از فشار خون مانند کاهش مصرف نمک، افزایش فعالیت فیزیکی و کاهش مصرف دخانیات و الکل را تاکید می‌نماید.

بسیاری از افراد از فشارخون بالا آگاه نیستند و بنابراین این بیماری تشخیص داده نمی‌شود. فشارخون بالا یک مسئله مهم بهداشتی است و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر زودرس در جهان است. هرچند که این بیماری علائم و نشانه‌های کمی دارد و درظاهر یک بیماری خاموش می‌باشد، اما یک تهدید جدی برای سلامت بوده که باعث افزایش خطر سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و کوری می‌گردد. حدود 13/1 میلیارد نفر در سراسر جهان فشارخون بالا دارند و علیرغم اینکه این بیماری قابل پیشگیری و درمان است، از هر 5 نفر یک نفر تحت کنترل است. ازطریق اقدام ساده و بدون درد اندازه‌گیری فشارخون، کسانی که نیاز به درمان دارند می‌توانند شناسایی و مدیریت شوند تا از عوارض بیماری و مرگ جلوگیری کنند.

در سطح جهان، تعداد افراد مبتلا به فشارخون بالا درحال افزایش است و منطقه مدیترانه شرقی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با شيوع عوامل مخاطره آمیز مانند رژيم غذایی ناسالم، مصرف دخانيات، عدم فعاليت فيزيکي و آلودگي هوا در منطقه، مردم در معرض خطر افزايش فشارخون و عوارض مرتبط با آن هستند. تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت از سال 2015 نشان می‌دهد که بیش از یک چهارم (26.3٪) از جمعیت بزرگسال منطقه دارای فشارخون بالا بوده و در مقایسه با سایر مناطق سازمان جهانی بهداشت، میزان شیوع آن در رده دوم قرار دارد.

فشارخون یک معضل جدی در جمهوری اسلامی ایران است. طبق گزارش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حدود یک سوم جمعیت بزرگسال بالای 30 سال از فشارخون بالا رنج می‌برند و حدود 97000 مرگ و میر در سال ناشی از آن است.
سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه نقش مهمی در تشخیص و مدیریت فشارخون دارند و بسیج ملی کنترل فشار خون یک گام به جلو برای دسترسی عادلانه به خدمات ضروری در راستای پوشش همگانی سلامت می‌باشد. این کمپین نشان‌دهنده همکاری مؤثر میان ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، نه‌تنها در بخش عمومی بلکه در بخش خصوصی می‌باشد. همچنین این کمپین فرصتی برای ترویج سیستم ارجاع ایجاد می‌کند که می‌تواند افراد دارای فشار خون بالا و افرادی که در معرض خطر فشار خون بالا قرار دارند را پوشش دهد. این رویکرد می‌تواند مردم را تشویق نماید که به‌صورت فعال در کنترل بیماری خود مشارکت نمایند. با پذیرش رفتارهای سالم، فشارخون به‌طور منظم کنترل شده، داروهای مناسب تجویز می‌گردد و تحت مشاوره پزشکان قرارمی‌گیرند، با اتخاذ این رویکرد  فشارخون می‌تواند کنترل شود و از عوارض آن اجتناب شود.

سازمان جهانی بهداشت به‌منظور حمایت از کشورها جهت بهبود سلامت افراد در زمینه قلب و عروق، اقدام به راه‌اندازی برنامه ابتکاری در سطح جهانی نموده است که شامل پنج بسته فنی به شرح زیر است:

HEARTS: برای مدیریت بیماری‌های قلبی عروقی

MPOWER: برای کاهش استعمال دخانیات

ACTIVE : برای افزایش فعالیت فیزیکی

SHAKE:برای کاهش مصرف نمک

REPLACE: برای ازبین‌بردن چربی‌های ترانس.

بنابراین پیام "بدانیم و اقدام کنیم" را برای داشتن قلب سالم اجرا نموده و فشار خون خود را کنترل کنید. آرزوی زندگی سالم و کمپین موفقیت‌آمیزی را برای شما دارم

 http://www.qums.ac.ir