اخبار اسلایدی
  بهبود تغذیه زنان روستایی و عشایری

1398/5/12 شنبه

                         

در راستای اجرای برنامه «بهبود تغذیه زنان روستایی و عشایری » نشست و بازدید مشترک دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت متبوع و مدیریت توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی در روز هشتم مرداد 1398 در استان قزوین برگزار شد.

در این نشست که با حضور خانم مهندس بنی هاشم ، مدیر کل محترم دفتر توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی و عشایری و دکتر زهرا عبدالهی ، مدیر کل محترم دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین برگزارشد، همکاری بین بخشی دو دستگاه در راستای توانمندی سازی زنان در تولید و ترویج محصولات کشارزی سالم و افزایش امنیت غذایی خانوارها به منظور ارتقای سلامت جامعه خانوارها هدف اصلی اجرای این برنامه بیان شد.

دکتر عبداللهی مدیر کل محترم دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ، ضمن اشاره به سبقه طولانی همکاری های مشترک دفتر بهبود تغذیه با جهاد کشاورزی باهدف بهبود تغذیه و امنیت غذایی کودکان زیر 5 سال دارای سوءتغذیه، ترویج مصرف میوه و صیفی و سبزیجات را یک اقدام راهبردی در دنیا برای پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر و چاقی بیان نمودند و اشاره کردند که توانمندی زنان به عنوان مدیران خانواده هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگ و سواد تغذیه ای میتواند در نهایت به بهبود امنیت غذایی و سلامت خانوار منجر شود.

در ادامه دکترحمید رضا نجاری ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین به استفاده از ظرفیتهای کلیه سازمانها و دستگاهها در ارتقاء سلامت مردم اشاره نمود . همچنین ارتقاء آگاهی و مشارکت مردم برای تورویج مواد غذایی سالم و انتخابهای سالم مواد غذایی توسط مردم را راه موثرتری در پیشگیری از بیماریها به ویژه بیماریهای غیرواگیر بیان شد .

دکتر بابک قرالی ، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین حذف تدریجی سموم از محصولات کشاورزی به ویژه انگور و گوجه فرنگی را از برنامه های این سازمان در استان قزوین بیان نمود و اشاره کرد ، روند آموزش های زمان بندی سموم ، زمان برداشت وهمچنین آشنایی با دوره کارنس در انواع سموم و آفت‌کشها حدود 3-2 سال به طول می انجامد و بعد از این دوره کشاورزان قادرند با اطلاعات و تجربیات به دست آموده محصولات خود را به صورت سالم تولید و عرضه کنند. 

در پایان مهندس بنی هاشم ، مدیر کل محترم دفتر توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی و عشایری اظهار خرسندی از حضور در استان قزوین از تلاش و پیگیریهای شبانه روزی همکاران دو دستگاه در اجرای این برنامه تشکر کردند .

سپس از سایت و باغچه های سبزی و صیفی و محصول سالم انگور در شهرستانهای تاکستان، بوئین زهرا و آبیک بازدید بعمل آمد. 
 http://www.qums.ac.ir