اخبار اسلایدی
کم تحرکی و تغذیه ناسالم مشکل اصلی نظام سلامت

به گفته دکتر حمیدرضا نجاری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در طی سال های اخیر؛ کم تحرکی و تغذیه ناسالم مردم ،اضافه وزن و چاقی ، و در مجموع، سبک ناصحیح زندگی آنان، باعث افزایش بیماری های غیرواگیر، مثل: فشار خون بالا، سرطان ها و همچنین دیابت شده است. وی افزود که این بیماری ها می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری های دیگر، همچون: بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها شود که دلیل عمده مرگ و میر در جامعه به شمار می آیند و امروزه، به عنوان مشکلات اصلی در نظام سلامت به شمار می آیند.

دکتر نجاری، این موضوع را در نشست خبری روز 22 دی 98 با اصحاب رسانه استان قزوین اظهار کرد و افزود: با اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از این بیماری ها و عوامل خطر ، می توان ضمن پیشگیری، تا حد چشمگیری از بروز آن ها و مرگ و میر ناشی از آنها نیز جلوگیری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، افزایش وزن و چاقی را به عنوان عارضه ای تاثیرگذار بر سلامت انسان برشمرد و گفت: سبک زندگی امروزی و تغذیه نامناسب، باعث شده تا طی سال های اخیر، با مشکل چاقی و اضافه وزن مردم مواجه شویم که می تواند تبعات سوء بر میزان سلامت جامعه داشته باشد.

رییس مرکز بهداشت استان قزوین با اشاره به اینکه بر اساس آخرین پیمایش های صورت گرفته، در سال ۹۵، بالغ بر 63 درصد از افراد بالای ۱۸ سال استان، دچار اضافه وزن و چاقی هستند، گفت: نزدیک به ۲۴ درصد از مردم استان، دچار فشار خون بالا و حدود 8.5 درصد نیز به دیابت مبتلا هستند. و میزان بروز سرطان در استان قزوین  141.52 در  صدهزار نفر جمعیت است.

دکتر نجاری با تاکید مجدد بر اینکه مهمترین دلیل بروز این بیماری ها، سبک ناصحیح زندگی، کم تحرکی و تغذیه ناسالم و مصرف  دخانیات است، از خبرنگاران رسانه ها خواست برای افزایش آگاهی مردم در حوزه سلامت، همیار حوزه سلامت باشند.

http://www.qums.ac.ir