اخبار اسلایدی
توقف روند چاقی کودکان

1399/5/4 شنبه

از پیامدهای نامطلوب چاقی در دوران کودکی و نوجوانی می توان افزایش خطر دیابت نوع 2، اختلالات چربی خون، کبد چرب، پرفشاری خون، آسم، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی- عروقی را نام برد. با توجه به روند افزایشی چاقی کودکان،توقف روند چاقی کودکان از اهداف راهبردی سند ملی تغذیه و امنیت غذایی  کشور و استان می باشد ، زیرا کودکان چاق به احتمال زیاد در آینده بزرگسالان چاقی خواهند شد.

شهروزشکری مژدهی،کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان قزوین با بیان مطلب فوق افزود، به منظور پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان سازمان جهانی بهداشت تشکیل کمیته برنامه ECHO (Ending Childhood Obesity)  - (ایران اکو) را پیشنهاد کرده است. این برنامه شامل راهکارهایی است که با مشارکت همه بخش های توسعه باید اجرا شود. برنامه ایران اکو بر این نکته تاکید دارد که همه بخش ها باید سیاست های خود را با هدف تامین سلامت و فراهم کردن محیطی سالم برای کودکان و نوجوانان به گونه ای اتخاذ نمایند که ضمن رعایت عدالت در سلامت، مسئولیت خود را در کاستن خطر ابتلا به چاقی کودکان و نوجوانان بشناسند. برنامه ملی پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان ایرانی (ایران-اکو) نیز منطبق با برنامه ایران اکو در حال حاضر به عنوان یکی از اولویت های نظام سلامت کشور در نظر گرفته شده است.

به همین منظور جلسه هماهنگی اجرای تفاهم نامه همکاری بین بخشی و درون بخشی برنامه «پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان» با حضور دکتر ناهید یزدی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین،و با حضور سازمان صدا و سیمای مرکز قزوین،‌استاندارد استان قزوین، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین، آموزش و پرورش استان قزوین، بهزیستی استان قزوین، ورزش و جوانان استان قزوین، معاونت غذا و دارو دانشگاه، دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت استان و واحدهای مرکز بهداشت استان شامل ؛گروه های پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر- سلامت محیط و کار - سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد - سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت استان - آموزش و ارتقاءسلامت مرکز بهداشت استان - سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس - در تاریخ 31تیر ماه 99،  در سالن اجتماعات  معاونت بهداشتی تشکیل گردید .

در این جلسه دکتر یزدی، معاون فنی مرکز بهداشت استان ، درخصوص همسو سازی سیاست ها و تقویت همکاری‌های بین بخشی تاکید نمود،و در ادامه عطیه رزازی، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه،تفاهم نامه همکاری بین ذینفعان درون بخشی و بین بخشی وزارت خانه‌ها و سازمان‌های مسؤل با وزارت بهداشت و درمان در برنامه پیشگیری و کنترل  اضافه وزن و چاقی درکودکان و نوجوانان ایرانی از سال  1398 تا 1404 را قرائت نمودتا با جلب حمایت و تقویت همکاری‌های بین‌بخشی اقدامات موثری در جهت دستیابی به اهداف برنامه به مورد اجرا گذاشته شود .

 http://www.qums.ac.ir


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر