تازه ها:
علاوه بر ژنتیک ، فاکتورهای محیطی در افزایش شیوع آسم مؤثرند

 دکتر نسرین تنکابنی ، کارشناس بیماری آسم معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در خصوص روز جهانی آسم ( 11اردیبهشت ماه 97) با شعار (هرگز زود نیست هرگز دیر نیست .در همه حال باید به فکر بیماری های مجاری تنفسی بود) بیان نمود ، آسم یک مسئله بهداشتی برای کلیه جوامع اعم از توسعه یافته و در حال توسعه به شمار  می‌رود. آسم یک بیماری التهابی و مزمن راههای هوایی است که با افزایش پاسخ به محركها مشخص می شود. تظاهر پاتولوژیک آن به صورت التهاب و باریک شدن منتشر راههای هوایی بوده و از نظر بالینی به وسیله حملات تنگی نفس، سرفه و ویزینگ، به ویژه در شب و اوایل صبح ، مشخص می‌شود.

بنا به اظهار کارشناس آسم مرکز بهداشت استان ،  این بیماری محدودیت‌ها ی قابل توجهی بر زندگی اجتماعی و عاطفی، فعالیتهای فیزیکی و نیز حرفه‌ای بیماران اعمال می‌کند. کودکان در این میان آسیب پذیرترند. غیبت از مدرسه، محل کار و کاهش حضور در زندگی خانوادگی و اجتماعی از عوارض این بیماری است.

بنا به گفته دکتر تنکابنی ، علاوه بر ارتباط قوی ژنتیک با آسم، فاکتورهای محیطی مانند آلودگی محیط زیست، تنوع بیمار ی‌های عفونی، تغییر عادات غذایی، و از همه مهمتر استعمال دخانیات در افزایش شیوع آسم مؤثرند. تشخیص و درمان دیر هنگام، غلط بودن یا ناقص ماندن درمان ، فقر فرهنگی و اقتصادی، اختلالات روانی و اجتماعی، نوع رژیم غذایی، چاقی، استرس و هیجانات فردی ناشی از زندگی شهرنشینی نیز از عوامل موثر بر شیوع آسم هستند.

ایشان خبر داد ، بر طبق آخرین آمار، 334 میلیون نفر در دنیا مبتلا به آسم هستند و میزان شیوع این بیماری مخصوصا در بین کودکان در حال  افزایش است. طبق مطالعات انجام شده، در کشور ما شیوع آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان حدود 11 درصد ، و در استان قزوین نیز  11 درصد می‌باشد.

کنترل بهتر آسم، یک رابطه منظم و دقیق بین بیمار و پزشک وی را می‌طلبد در این صورت بسیاری از افراد مبتلا، یک زندگی موفق را خواهند داشت.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر