تازه‌ها:
یک واحد سرمایه گذاری در حوزه بهداشت می‌تواند به صرفه جویی ۱۴ واحدی در حوزه درمان منجر شود.

دکتر علیرضا رئیسی در آیین افتتاح طرح کشوری هر خانه یک پایگاه سلامت که با حضور وزیر بهداشت در دارالقرآن شهر محمدیه استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در اقتصاد سلامت، حوزه درمان در مقابل بهداشت، بسیار هزینه بر است به گونه ای که بر اساس تاکیدات سازمان جهانی بهداشت، هر یک واحد سرمایه گذاری در حوزه بهداشت می تواند به صرفه جویی ۱۴ واحدی در حوزه درمان منجر شود. از نمونه های موفق این سرمایه گذاری، اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور و سنجش فشارخون بیش از ۳۱ میلیون نفر و شناسایی بیش از دو میلیون بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این آیین که روز پنجم آذر همزمان در استان های قزوین، سمنان و اصفهان و با حضور مسوولان استانی برگزار شد، گفت: سال های زیادی است که مهم ترین مساله دنیا برای سازمان جهانی بهداشت، تغییر الگوی بیماری ها است که همانند بیماری های عفونی، به سادگی قابل کنترل نیستند و امروز بیماری های غیرواگیر و واگیر نوپدید، به گونه ای گسترش یافته که وزارت بهداشت کشورهای مختلف، نمی توانند به تنهایی اقدام به کنترل این بیماری ها کنند.

دکتر علیرضا رئیسی ادامه داد: موضوعاتی مانند پوشش همگانی سلامت، مشارکت و توانمندسازی مردم بسیار مهم است و شعار سازمان جهانی بهداشت، بهداشت برای همه توسط همه است و اگر بخواهیم شاهد ارتقای شاخص ها باشیم، باید کارها برای مردم و توسط همه انجام شود.

وی ضمن تاکید بر اهمیت ارتقای سواد سلامت، افزود: ایده هوشمندانه و اثرگذار هر خانه یک پایگاه سلامت توسط دکتر نمکی، وزیر بهداشت مطرح شد که باعث توانمندسازی و مشارکت بیشتر مردم در سلامت و پوشش همگانی سلامت می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به بیان ویژگی های طرح هر خانه یک پایگاه سلامت پرداخت و گفت: اولین و مهم ترین ویژگی این طرح، کم هزینه و اثربخش بودن آن است به گونه ای که هزینه اجرای آن در کشور، کمتر از هزینه دو تخت بیمارستانی است و با اجرای آن در کشور بیش از ۲۲ میلیون سفیر سلامت در خانواده ها خواهیم داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، داوطلبانی از درون خانواده ها انتخاب می شوند و آموزش می بینند که نتایج و اشکالات این طرح در اسفندماه بررسی و از سال آینده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

گفتنی است؛ طرح کشوری هر خانه، یک پایگاه سلامت از روز پنجم آذر 98 در سه استان قزوین، اصفهان و سمنان به عنوان استان های پیشرو شروع شد و در سال 1399 در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد. 
http://www.qums.ac.ir