تازه‌ها:
پایان دورهشتم پیمایش مراقبت عوامل‌خطر بیماری‌های غیرواگیر، با پوشش 100درصد

1400/2/5 يكشنبه

بیماری‌های غیرواگیر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های عرصه سلامت است و پیمایش مراقبت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر(STEPs) و انتشار اطلاعات آن بر سیاست‌ها و برنامه‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تأثیرگذار است.

دکتر نسرین تنکابنی، رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان قزوین با بیان مطالب فوق افزود: دور هشتم پیمایش مراقبت بیماری‌های غیرواگیر که در بهمن ماه 1399در استان قزوین آغارشده بود، در سه گام انجام شد. گام اول با پرسشگری از 100درصد خوشه‌های مشخص شده (612 نفر از ساکنان بالای 18 سال استان قزوین) به اتمام رسید و 99درصد افراد در گام دوم پیمایش که شامل معاینات بالینی بود شرکت نموده و بالای 80درصد نیز در گام سوم که شامل: آزمایشات بیوشیمیایی بود، همراهی نمودند. تعیین شیوع عوامل خطر قابل مداخله بیماری‌های غیرواگیر شامل:«استعمال دخانیات، تغذیه ناسالم، کم‌تحرکی، فشارخون بالا، اضافه وزن و چاقی، قندخون بالا، چربی‌های خون بالا» و همچنین تعیین روند عوامل‌خطر اصلی قابل مداخله بیماری‌های غیرواگیر به تفکیک گروه‌های سنی و جنسی از اهداف این پیمایش می‌باشد.

فاطمه ناجی،کارشناس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان درخصوص نحوه انجام این پیمایش عنوان کرد: باتوجه به اجرای پیمایش در شرایط پاندمی کووید-19، به‌منظور سلامت شهروندان و پرسشگران وسایل حفاظت فردی در اختیار تیم‌های پرسشگری و افراد شرکت‌کننده در مطالعه قرار گرفت. در این دور از بررسی‌ها بجای پرسشنامه و فرم از تبلت استفاده گردید و اطلاعات بلافاصله پس از ارسال داده‌ها در داشبورد برنامه قابل مشاهده بود.

ناجی در ادامه افزود: کلیه نمونه‌های خون و ادرار از کل کشور جهت آزمایشات بیوشیمیایی به آزمایشگاه منتخب در تهران ارسال می‌گردد و پس از انجام آزمایشات و تجزیه و تحلیل داده‌ها، نتایج منتشر خواهد شد. در این دور از پیمایش با توجه به شیوع بیماری کووید19، مطالعات سرولوژی ویروس کرونا نیز انجام گرفت.

کارشناس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: پس از مشخص شدن جواب آزمایش‌ها،خطر ابتلای شرکت‌کنندگان به بیماری قلبی و عوارض ناشی از آن طی 10سال آینده با استفاده از نرم‌افزار سپید پیش‌بینی خواهد شد و رتبه شرکت‌کنندگان از نظر فشارخون بالا، دیابت، چربی خون، شاخص توده بدنی و فعالیت فیزیکی در سطح کشور و استان اعلام خواهد شد.

http://vch.qums.ac.ir

http://www.qums.ac.ir


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر