تازه ها
در نشست خبری آیین رونمایی از طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

کلید رفع بسیاری از مشکلات حوزه سلامت، در تقویت دانش بهداشتی مردم و اصلاح شیوه زندگی آنان است

دکتر مهرام، در آیین افتتاح طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت استان به این موضوع تأکید کرد

در نشست خبری آیین رونمایی از طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، تأکید کرد: با تقویت دانش بهداشتی مردم و اصلاح شیوه زندگی آنان، بسیاری از مشکلات حوزه سلامت، حل خواهد شد.

این برنامه، روز 10 بهمن 1394 در سالن کنفرانس فرمانداری شهرستان البرز و به شکل همزمان با 17 استان دیگر برگزار شد و دکتر مهرام گفت: 132 هزار تن از جمعیت حاشیه شهرهای استان تحت پوشش خدمات سلامت، این برنامه قرار خواهند گرفت.

به گفته متولی حوزه سلامت استان قزوین برای اینکار به 32 مرکز سلامت جامعه نیاز هست که تاکنون از 18 مرکز آن بهره برداری شده است. وی با بیان اینکه 250 تن نیروی انسانی در این طرح شاغل خواهند بود؛ اظهار کرد: 46 پایگاه برای سطح استان پیش بینی شده که 10 پایگاه آن فعال شده است.

 

 بهداشت درختی با ثمره دیرهنگام ولی ارزشمند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با اشاره به اینکه بهداشت درختی است که دیر ثمر می دهد، اما ثمره اش ارزشمند است؛ اظهار کرد: فعالیت های حوزه بهداشت یعنی پیشگیری از بیماری هایی که آسایش و سلامت را از مردم سلب می کند. وی ادامه داد که این آسیب ها دارای دو جنبه اجتماعی و روانی می باشد.

 

شیوه زندگی مردم باید تغییر کند

دکتر مهرام با اشاره به اینکه هزینه های زیادی برای درمان بیماران صرف می شود، در حالیکه پیشگیری هزینه ای بسیار کمتر دارد؛ گفت: به علت شیوه اشتباه زندگی مردم، موارد جدید ابتلا به بیماری های غیر واگیر، به ویژه سرطان، بسیار بالاتر از حد انتظار است. ایشان با بیان اینکه هشدار در مورد سرطان، جدی است؛ اظهار کرد: بسیاری از آمار و اطلاعات را باید عنوان کرد، حتی اگر چه باعث نگرانی مردم شود، زیرا گاهی لازم است مردم برای تغییر شیوه زندگی خود نگران شوند.

متولی حوزه سلامت استان قزوین با بیان اینکه در مراکز سلامت جامعه، حضور کارشناس تغذیه می تواند مشاوره های خوبی در مورد نحوه صحیح تغذیه به مردم بدهد؛ گفت: تغذیه نامناسب، رفتارهای خطر آفرین در رانندگی و مشکلات و آسیب های روانی؛ مواردی است که باید در زمینه آنان مردم را آگاه کرد. وی تصریح کرد که این طرح یکی از مداخلات ارزشمند را در حوزه اجتماع به ویژه در حاشیه شهرها رقم زده است.

 

ریشه بسیاری از مشکلات در فقدان سلامت روان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اذعان به اینکه آمارهای افسردگی، خودکشی، اضطراب، افزایش مصرف سیگار و الکل، به ما نشان می دهد که باید روی اولویت‌هایی که مشخص شده کار کنیم، گفت: بسیاری از این مشکلات، ریشه در فقدان سلامت روان دارد.

دکتر مهرام ضمن اینکه از خبرنگاران خواست در مورد گسترش بعضی بیماری های رفتاری، مثل ایدز، اطلاع رسانی کنند؛ عنوان کرد: این طرح در جاهایی که همیشه مورد غفلت بوده، دست روی مشکلاتی گذاشته است که نتایج آمار و اطلاعات استخراج شده در حوزه سلامت است.

  

مردم، خالق سلامت هستند  و دولت مسؤول توانمند کردن آنان

در این برنامه، دکتر شهرام رفیعی فر، سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم خالق سلامت هستند و دولت وظیفه دارد آنان را برای این آفریدن، توانمند کند. ایشان البته افزود که به خاطر سیاست‌های کلان ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، اتفاق خوبی در حوزه سلامت افتاد و در سال اول تحول نظام سلامت، به مشکلات حوزه درمان پرداخته شد.

این مقام مسؤول با گفتن اینکه راه اندازی دو هزار و 875 مرکز سلامت جامعه و پایگاه سلامت در سراسر کشور کلید خورده است؛ اذعان کرد: روح اصلی این طرح، توانمند سازی مردم ایران برای سالم بودن است.

 

ایرانی سالم، در محیط سالم

دکتر رفیعی فر، با اشاره به اینکه ایرانی با افتخار باید سالم باشد و در محیطی سالم زندگی کند؛ اظهار کرد: البته این برنامه با مشارکت وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف امکان پذیر است و همه ما باید کمک کنیم تا سلامت همه جانبه در کشور استقرار پیدا کند. وی اضافه کرد که هدف ما این است، مردم را آماده کنیم تا سالم زندگی کنند و برای اجرایی شدن این هدف، باید سلامت، دستور مشترک همه دستگاه ها باشد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دولت، مسؤول سلامت مردم است و سلامت نباید قربانی اقتصاد و سیاست شود؛ عنوان کرد: در این مقوله، مردمی که برخورداری کمتری دارند، باید از خدمات بیشتری برخوردار شوند. ایشان ادامه داد که دولت باید گزینه های سالم، مانند: هوای سالم، زندگی سالم، ماشین سالم و ایمن را برای مردم مهیا کند.

 

خواسته حوزه بهداشت، توانمند شدن مردم

دکتر رفیعی فر، با عنوان این موضوع که ما در حوزه بهداشت، مردم را توانمند می کنیم تا دولت سالم، مجلس سالم را انتخاب کنند و سلامت را برگزینند؛ گفت: حالا که حکومت، حکومتی است که برای سلامت ارزش قایل است، باید مردم را از غرق شدن در گرداب بیماری نجات بدهیم.

این مقام مسؤول با بیان اینکه ملتی که دردمند نباشد، سعادتمند تر است؛ اظهار کرد: حوزه بهداشت، در دل خانه های مردم می رود تا سفیر سلامت تربیت کند و البته هنوز راه زیادی در پیش است که نیازمند کمک همه دستگاه ها می باشد. وی تصریح کرد که ما از داشتن مشتریان بیمار خوشحال نیستیم.

 

شهرک مهرگان، نیاز به احداث مرکز سلامت جامعه دارد

رضا عسگری فرماندار شهرستان البرز هم گفت:  با توجه به جمعیت 30 هزار نفری ساکن در شهرک مهرگان، نیاز به احداث مرکز سلامت جامعه در آن احساس می شود.

عسگری با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت، کارهای بزرگی در چهار دهه أخیر انجام شده است که گسترش خانه های بهداشت در روستاها و ریشه کن شدن بیماری هایی مرگبار، نمونه هایی از این دستاوردها می باشد؛ اظهار کرد: دولت تدبیر و امید هم با آغاز کار خود با توجه به دستور مقام معظم رهبری، طرح تحول سلامت را در برنامه کاری خود قرار داده است.

این مقام مسؤول با یادآوری این موضوع که امروز مردم در بخش درمان دغدغه سال های قبل را ندارند، زیرا فقط 10 درصد هزینه های درمانی بستری را می پردازند؛ عنوان کرد: اما این همه کار نیست و مشکلات با ساخت چند مرکز، پایگاه و خانه بهداشت و ده ها تن پرسنل بهداشتی حل نخواهد شد، بلکه باید مردم ورود پیدا کنند و مسیر زندگی آنان به سمتی سوق پیدا کند که بیمار نشوند و نیاز به خدمات درمانی نداشته باشند.

 موفقیت طرح تحول سلامت در گرو همکاری همه سازمان ها

فرماندار شهرستان البرز تصریح کرد که برای بهره برداری از منابع مادی و اقتصادی باید نیروی انسانی سالم داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید سبک زندگی خود را تغییر بدهیم. عسگری ادامه داد: برای رسیدن به اهداف طرح تحول نظام سلامت لازم است همه دستگاه ها برنامه های خود را با توجه به این طرح تنظیم کنند.

 

اولویت سلامت در کشور، 11 پله بهبود یافته است

دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: اتفاقی جدید در دو سال أخیر افتاده است و آن هم نگاه ویژه دولت به سلامت است. ایشان افزود که در سال های قبل، اولویت سلامت در رده 16 بود ولی امروز جزو 5 اولویت اول کشور است.

ایشان عنوان کرد: مؤثرتر از نگاه دولت، نگاه مردم به سلامت است و اینکه سلامت برای مردم در چه سطحی از اولویت است. متولی حوزه بهداشت استان قزوین تصریح کرد که ما تلاش می کنیم که سلامت برای مردم اولویت اول باشد.

بنا به اظهار دکتر اسکویی، در برنامه های طرح تحول سلامت 10 برنامه جدید وجود دارد که پیش از این در حوزه بهداشت سابقه نداشت. ایشان اضافه کرد که قبلاً برای خود مراقبتی، بلایا، سوء مصرف مواد، بهداشت دهان و دندان، برنامه ای نداشتیم.