تازه ها
مصرف بی رویه گیاهان دارویی هم عوارض دارند

1398/3/11 شنبه

گياهان دارويی به لحاظ پيشگيری و درمان علامتی بيماريها از اهميت خاصی در حفظ سلامت جوامع برخوردار بوده و هستند. از ۲۳۰۰ گونه گیاه معطر و دارویی شناخته شده در ایران، حدوداٌ ۴۵۰ گونه آنها در عطاری‌ها به فروش می‌رسد. بر خلاف باور عمومی گیاهان دارویی هم اگر بي‌رويه مصرف شوند عوارض خاص خودشان را دارند بنابراين تجویز گياهان دارويي بايد توسط پزشک متخصص طب سنتی با دستور مصرف صحيح و به موقع باشد تا بیشترین تاثیر و کمترین عارضه را دربرداشته باشد.

این مقدمه را دکتر شیوا شهیدی، مسئول امور دارویی مرکز بهداشت استان، در جلسه آموزشی "تهدیدات ناشی از تجویز و مصرف خودسرانه گیاهان دارویی" که با حضور مهندس رامش مهرآیین کارشناس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو در روز پنجشنبه 9خرداد ماه 98، در سالن کنفرانس معاونت بهداشتی برگزار شد عنوان نمود.  

پس از بیان اهداف جلسه توسط مسئول امور دارویی مرکز بهداشت استان و ضرورت اطلاع رسانی درباره تجویز و مصرف منطقی این اقلام، مهندس مهرآیین ، در زمینه هشدارهای مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به همراه نمایش نمونه های غیرمجاز ضبط شده از افراد عطار نما مطالب خود را ارایه نمود.

کارشناس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی معاونت غذا و دارو گفت ، گاهی مواقع در تبلیغهای ماهواره ای- اینترنتی معجون های گیاهی معجزه آسا ،داروهای ترک اعتیاد 100% تضمینی ، داروهای چاقی ، لاغری و کوچک کردن شکم و موارد بی شمار دیگری دیده میشود که متاسفانه برخی از آنها توسط  آرایشگاه های زنانه، عطارنماها یا باشگاه های ورزشی هم معرفی میشوند ولی باید بدانیم که اکثر این اقلام بظاهر گیاهی غیرمجاز حاوی مواد مخدر (ترکیبات آمفتامینی و شیشه) هستند و سبب اعتیاد مصرف کنندگان می گردند.

ایشان تاکید کرد ، عطاري فقط محل فروش گياه دارويي تغيير شکل نيافته است، نه محل تشخيص و تجویز و درمان بيماري و جاي اقلام دارویی تنها در داروخانه است.

 http://www.qums.ac.ir