تازه ها
ابلاغ مصوبات کمیته دانشگاهی پیشگیری از کرونا به دانشگاه‌های سطح استان قزوین

1398/12/20 سه‌شنبه

دکتر اسماعیل کلهر، معاون اجرایی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین از ابلاغ مصوبات کمیته دانشگاهی در خصوص پیشگیری از کرونا به همه دانشگاه های استان خبر داد.

دکتر کلهر گفت: با توجه به شیوه بیماری های حاد تنفسی و بیماری کرونا، به منظور کنترل و پیشگیری این بیماری ها، ضروری است محیط های دانشگاهی، خوابگاه ها وسایر مراکز تجمعی جوانان، مورد توجه قرار گیرد؛ بر این مبنا، مصوبات این کمیته به همه دانشگاه ها ابلاغ شد.

استفاده از سفیران سلامت و رابطان سلامت در آموزش ها

در این رابطه، مژگان عباسی، کارشناس مسؤول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: مصوب شد که گندزدایی تمامی فضاهای دانشگاه، دانشکده ها و خوابگاه ها، طبق دستورالعمل بهداشت محیط انجام شود. وی ادامه داد که مصوب شد که ضمن آن که از سفیران سلامت و رابطان سلامت در آموزش ها استفاده شود؛ به کلیه دستورالعمل ها و ابلاغ های ارسالی از وزارت بهداشت، توجه و بر اجرای آن نظارت شود.

 به گفته عباسی، مصوب شد که همه تجمعات، نظیر: اردوهای آموزشی و تفریحی و سایر مراسم تجمعی، تا اطلاع بعدی، لغو شود و از حضور دانشجویان و کارکنان دارای علائم تنفسی در دانشگاه، جلوگیری شود.

همکاری همه دانشگاه ها برای آموزش کارکنان و دانشجویان خود در زمینه راه های پیشگیری از کرونا، پخش برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی گسترده، همکاری دانشگاه ها در نصب بنرها و پوسترهای آموزشی در تمامی مکان های دانشگاه، دانشکده ها و خوابگاه ها، در دسترس قرار دادن مایع ضدعفونی کننده در تمامی فضاهای دانشگاه،  استفاده از ظروف یکبار مصرف در سلف سرویس دانشگاه ها و نظارت مستمر مسؤولان خوابگاه ها بر افراد دارای علائم با تکریم و رعایت شأن دانشجو، از دیگر مصوبات این کمیته بود.

بیشترین امکان آلودگی، از طریق محیط

مهندس شیرین نادری، مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم گفت: چون بیشترین امکان آلودگی محیطی، در وسایلی است که به نحوی با دست انسان در تماس است، مانند: دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پله ها و وسایل عمومی که مورد استفاده مشترک است، باید دست ها به صورت صحیح و مکرر با آب و صابون شسته شود. وی نحوه گندزدایی را نیز بطور کامل توضیح داد.

این نشست، روز هفتم اسفند 1398 با حضور نمایندگانی از دانشگاه های بین المللی امام خمینی (ره)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و کارشناسانی از معاونت بهداشتی این دانشگاه برگزار شد.

 http://www.qums.ac.ir