اخبار
56 درصد افراد جامعه فعالیت جسمانی کافي ندارند

1398/6/17 يكشنبه

چهار عامل خطر كم تحركي، تغذيه ناسالم، مصرف الكل و دخانيات از جمله مهم تربن  علل ابتلا به چهار بيماري ديابت، فشارخون بالا، سرطان و بيماري هاي مزمن تنفسي و مرگ و مير ناشي از آنها هستند.  فعاليت بدني ناکافی از عوامل خطر جدی بيماری هاي غيرواگير و به ويژه بيماری های قلبی عروقی است. شیوع کم تحرکی در سرتاسر دنیا در حال افزایش است و به طور متوسط بیش از نیمی از مردم جهان به مقدار کافی فعالیت بدنی ندارند. بر اساس نتايج پيمايش استپ سال 1395 در جمعيت بالاي 18 سال کشور، 56.4 درصد جمعيت ایران فعاليت بدنی کافی ندارند که شامل 46.8 درصد مردان و 63.9 درصد زنان است. کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت ((WHO  متعهد شده اند که تا سال  2025،  ده درصد افزایش در فعالیت بدنی داشته باشند. دکتر ناهید یزدی، معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین این مطالب را درکارگاه شیوه زندگی سالم میانسالان بیان کرد. 

نرگش شلویری ، کارشناس مسئول میانسالان معاونت بهداشتی افزود،  این کارگاه برای ارتقاء ارائه خدمات  فعالیت جسمانی میانسالان سالم و بیمار و توانمند سازی پزشکان برای تجویز نسخه ورزشی در مراکز خدمات جامع سلامت برگزار گردید. در حال حاضر ارزیابی فعالیت جسمانی در مراکز خدمات جامع سلامت برای میانسالان(گروه سنی 30 تا 59 سال) به صورت رایگان انجام می شود و هدف برنامه ارتقاء سطح فعالیت جسمانی در این گروه سنی می باشد.

بنا به گفته کارشناس مسئول میانسالان معاونت بهداشتی ، از آنجایی که فعالیت بدنی منظم عامل موثری بر کاهش بیماریهای مزمن از قبیل بیماریهای قلبی عروقی، دیابت نوع 2، پرفشاری خون، سرطان ها به وِیژه سرطان پستان و روده و سبب بهبود بهداشت روان، وضعیت اسکلتی عضلانی، وضعیت خواب و کنترل وزن می باشد لازم است که هم افراد سالم و هم افراد بیمار تشویق به انجام فعالیت جسمانی در سطح مطلوب گردند. فعالیت جسمانی مطلوب بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) روزانه 30 دقیقه با شدت متوسط به میزان 5 روز در هفته می باشد.   
http://www.qums.ac.ir