تغذیه1

ت2
حضور مدیر کل و کارشناس کودکان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت متبوع در کارگاه آموزشی «ارزیابی وضعیت تغذیه و پایش رشد کودکان»
  
 
کارگاه آموزشی «ارزیابی وضعیت تغذیه و پایش رشد کودکان» در راستای ارتقای سطح دانش آگاهی پرسنل بهداشتی در در راستای تغییرات بوکلت جدید کودک سالم در تاریخ 27 تیرماه در سالن اجتماعات پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین با حضور دکتر زهرا عبدالهی، مدیر کل و کارشناس کودکان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت متبوع برگزار گردید.
 سرکار خانم دکتر عبدالهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این کارگاه آموزشی گفت: اکثر مطالعات بر تاثیر سوءتغذیه دوران جنینی وکودکی بر بیماری های غیر واگیر، چاقی، دیابت و فشار خون در دوران بزرگسالی تاثیر دارد. به همین دلیل به 1000 روز اول زندگی به عنوان اولویتهای سلامت کودکان در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر باید توجه شود. در غیر اینصورت با باز طراحی ژنی و تغییرات سلولی در سوءتغذیه دوران جنینی از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مطالعات اخیر نشان دهنده آن است که با اجرای برنامه ها و مداخلاتی که در جهت بهبود تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور صورت گرفته است، کاهش قابل ملاحظه ای در شیوع سوءتغذیه کودکان در کشور مشاهده می شود.
با توجه به نتایج مطالعه پورای 2 (پژوهشی در وضعیت ریز مغذی ها) در سال 1391: در دو دهه اخیر، کوتاه قدی در کودکان زیر پنج سال بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و همچنین سوءتغذیه در کشور کاهش ۷۰ درصدی داشته است.
دکتر عبداللهی خاطر نشان کرد: اقداماتی که طی سال های اخیر انجام شده، با برنامه های مداخلاتی و همکاریهای بین بخشی همراه بوده است. یعنی علاوه بر بخش بهداشت، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهضت سوادآموزی و سازمان بهزیستی نیز همکاری هایی داشته اند.
وی از کاهش نسبی سوءتغذیه و کوتاه قدی در کشور خبرداد و گفت: مطالعات جدید گویای آن است که اگر در دو دهه گذشته، حدود ۲۰ درصد کوتاه قدی ناشی از تغذیه در کودکان زیر پنج سال وجود داشت، این عدد به 6.8 درصد در کشور رسیده است، یعنی کوتاه قدی بیش از ۵۰ درصد در کودکان زیر پنج سال کاهش یافته است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت همچنین در مورد کاهش سوءتغذیه در سال های اخیر گفت: در دو دهه قبل کم وزنی یا سوءتغذیه حدود ۱۷ درصد شیوع داشته است. این عدد درحال حاضر به ۴ درصد کاهش یافته و به عبارت دیگر، حدود ۷۰ درصد میزان سوءتغذیه در کشور کاهش پیدا کرده است.
ایشان گفت: با همه اقدامات صورت گرفته، همچنان در مناطق محروم کشور نسبت به سایر مناطق شیوع سوءتغذیه در کودکان رویت می شود.
دکتر عبداللهی با بیان اینکه در مناطق محروم نیز ظرف دودهه گذشته، اقدامات مناسبی صورت گرفته است و کاهش قابل ملاحظه ای در آمار سوءتغذیه کودکان دیده شده است، ادامه داد: برای مثال، اگر در استان سیستان و بلوچستان طی دو دهه اخیر، آمار کوتاه قدی تغذیه ای به ۴۰ درصد می رسید، این رقم درحال حاضر به کمتر از ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. یعنی بهبود در مناطق محروم نیز رخ داده است. اما همچنان شیوع آمار سوءتغذیه در مناطق محروم بالا است و این موضوع به عنوان یکی از اولویت های بهبود تغذیه در استان های محروم کشور در دستور کار است و باید برای کاهش شیوع سوءتغذیه در مناطق محروم کار شود.
دکتر زهرا عبداللهی از تدوین سند ملی تغذیه و امنیت غذایی با همکاری انستیتو تغذیه و موسسه ملی تحقیقات سلامت خبر داد و گفت: این سند پس از تصویب در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به شورای سلامت استان‌ها ابلاغ می‌شود تا در جهت بهبود امنیت غذایی اقدامات لازم صورت گیرد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نسبت به وضعیت نگران کننده ویتامین D در کشور هشدار داد و گفت: کمبود ویتامین D مشکلی جهانی است و با توجه به کمبود این ویتامین، تمام افراد نیازمند مصرف مکمل ویتامین D در کشور هستند.
دکتر زهرا عبدالهی با اشاره به این که یکی از دغدغه‌های وزارت بهداشت در حوزه کمبود ریز مغذی‌ها، کمبود ویتامین D در جامعه است، گفت: طبق آخرین پژوهش وضعیت ریزمغذی‌ها در ایران در سال ۹۱ به نام پورا، میزان کمبود ویتامین دی در تمام سنین در جامعه نگران کننده است. طبق این مطالعه وضعیت کمبود ویتامین D در کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه ۲۳.۳، در کودکان ۶ ساله ۶۱.۸، نوجوانان ۷۶ درصد، زنان باردار ۸۵.۳ و میانسالان ۵۹.۱ است.
عبدالهی تاکید کرد: با توجه به این وضعیت، وزارت بهداشت به منظور رفع و مقابله با این کمبود برنامه‌هایی را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرده است. از جمله این اقدامات توزیع رایگان ویتامین D با دوز ۵۰ هزار واحد به صورت ماهانه یک عدد در بین دانش آموزان در ۹ ماه سال تحصیلی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و توزیع ماهانه یک مکمل ۵۰ هزار واحد به صورت رایگان برای تمام گروه‌های سنی در شبکه بهداشتی -درمانی کشور است.
دکتر زهرا عبداللهی اظهار داشت: مطالعات انجام‌شده در سال 1380 نشان می‌داد که میزان کم‌خونی در گروه‌های سنی مختلف به‌ویژه زنان، دختران و کودکان بالاست؛ به‌طوری‌که کودکان زیر 2 سال؛ حدود 23 درصد، کودکان 6 ساله؛ 26 درصد، نوجوانان؛ 23 درصد و زنان باردار 43 درصد از کمبود آهن رنج می‌برند.
کم خونی که مهم ترین علت آن کمبود اسیدفولیک و کمبود آهن است در ایران بسیار شایع است و در نظام سلامت برای جبران این کمبود ها راهکار هایی ارائه شده است و بنابر توصیه های وزارت بهداشت تمام کودکان زیر ۲ سال باید روزانه قطره آهن دریافت کنند و ازروزسوم‌ تا پنجم پس از تولد تا ۲۴ ماهگی باید ویتامین A و D مصرف کنند.
وی افزود: توصیه می شود کودکانی که منحنی رشدشان مشکل دارد بین ۴ تا ۶ ماهگی یعنی از زمان مصرف غذای کمکی مکمل هایی مصرف کنند. 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در وزارت بهداشت پیشنهاد شد برای کمبود ویتامین D که در سطح کشور شایع است راهکاری ارائه شود و پروتکلی در سطح دانشگاه علوم پزشکی بخشنامه شد که برای کودکان زیر ۲ سال از روز سوم تا پنجم پس از تولد قطره  AD تجویز شود
وی گفت: به منظور پیشگیری و کنترل کم‌خونی، اجرای برنامه‌های کشوری برای تمامی اقشار و گروه‌های سنی از جمله مکمل‌یاری آهن‌ برای‌ زنان باردار ،طرح آهن‌یاری هفتگی ویژه دانش‌آموزان دختر مقطع دبیرستان ،
غنی‌سازی آرد با آهن و اسیدفولیک  در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد: پس از گذشت 10سال از اجرای این طرح‌ها میزان آهن و کم‌خونی افراد ارزش‌یابی شد. نتایج گویای این امر بود که فقر آهن زن باردار از 43 به 14 درصد و در میان نوجوانان دختر و پسر از 23 به 11 درصد رسیده است. همچنین درصد کم‌خونی در زنان باردار از 21 به 16 درصد، در زنان میانسال از 19 به 14 درصد و در نوجوانان دختر و پسر از 18 به 10 درصد کاهش یافته است
ایشان مصرف مستمر قطره آهن در کشور را 35 و در استان قزوین 39 درصد اعلام کردند و تاکید به افزایش این درصد با آموزش به مادران داشتند.
در ادامه خانم دکتر مینایی ، کارشناس کودکان دفتر بهبود تغذیه جامعه به تازه ها و تغییرات تغذیه کمکی در کودکان از 6 تا 12 ماهگی اشاره کرده و نمودارهای جدید رشد (Z-SCORE) را تفسیر وارجاع کودکان واجد شرایط را به پزشک و سپس کارشناس تغذیه طبق بوکلت کودک سالم برای همکاران توضیح دادند. در پایان مقرر گردید ، همکاران حاضر در جلسه  به عنوان هسته آموزشی هر شهرستان ، نکات آموزش دیده را به کلیه پرسنل خدمت دهنده آموزش دهند.