کمبود 1200 تخت بیمارستانی در استان قزوین : رضایت 86 درصدی مردم از بخش درمان
کمبود 1200 تخت بیمارستانی در استان قزوین : رضایت 86 درصدی مردم از بخش درمان
نشست خبری رییس دانشگاه به اتفاق سه تن از معاونان خود و تعدادی از مدیران دانشگاه، روز 12 شهریور 1394 در سالن کنفرانس دانشکده پرستاری و مامایی برگزار شد. این برنامه با استقبال خبرنگاران استان روبرو شد و در آن، دکتر منوچهر مهرام هر چند از کمبود 1200 تخت بیمارستانی در استان قزوین(طبق سند برنامه پنج ساله فعلی) خبر داد، ولی گفت که با وجود این کمبودها به خاطر اجرای برنامه تحول نظام سلامت و البته تلاش کادر درمانی، در ارزیابی أخیر استانداری از بیمارستان های تابعه دانشگاه، بالغ بر 86 درصد مردم از خدمات ارائه شده رضایت داشتند. ایشان افزود: البته در بازدید أخیر نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی از مراکز آموزشی – درمانی شهید رجایی و بوعلی سینا، تمامی بیماران و همراهان آنان از روند ارایه خدمات در این واحدهای درمانی و برخوردهای کادر درمان آنها، رضایت کامل داشتند.
دکتر مهرام، با تجلیل از همراهی رسانه ها در اطلاع رسانی به موقع، شفاف و منصفانه خدمات سلامت در استان، ضمن انتقاد به برخی بازتاب های ناآگاهانه، مانند: « اعلام راه اندازی اورژانس بیمارستان شهدای آبیک، تحت فشار سیاسی» و «برحق بودن افزایش تعرفه پزشکان» اظهار کرد: در مورد بیمارستان آبیک، چون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و غیردولتی، استراتژی دولت فعلی و دولت های قبلی بوده و می باشد، با وجود بیمارستان ولی عصر(عج) آبیک و ضریب پایین اشغال تخت این بیمارستان، احداث بیمارستان شهدا، از نظر اقتصاد درمان، به صرفه نبود و باعث بروز بحران برای هر دو بیمارستان می شد. رییس دانشگاه با این حال تأکید که چون ارائه خدمات به بیماران اورژانسی و سرپایی، در منطقه آبیک نیاز به تقویت داشت، اورژانس و درمانگاه در ساختمان بیمارستان شهدا راه اندازی شد و در آینده نیز در صورت نیاز مردم و عدم کفایت تخت های بیمارستان ولی عصر (عج)، همانند بیمارستان بویین زهرا، بخش های درمانی آن راه اندازی خواهد شد.
 
افزایش تعرفه پزشکان، تأثیری در پرداختی مردم ندارد
رییس دانشگاه در بحث افزایش تعرفه ها نیز عنوان کرد: چون دریافتی نامناسب، انگیزه ای در پزشکان به منظور حضور بیشتر یا مقیم بودن در بیمارستان های دانشگاهی یا ارائه خدمت در مناطق دورافتاده و محروم، ایجاد نمی کرد، وزارت بهداشت با افزایش دریافتی آنان، زمینه ای را فراهم آورد که باعث انقلابی در این حوزه شد. دکتر مهرام اضافه کرد: این اقدام هیچ تأثیری در میزان پرداختی مردم نداشته و نخواهد داشت و تمام هزینه های آن را دولت تقبل کرده است.
رییس دانشگاه با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت، به واقع تحول بزرگی در بخش های درمان و بهداشت کشور و استان فراهم آورده است که دستاورد آن، افزایش کیفیت خدمات و رضایت مردم و کاهش هزینه پرداختی آنان است، گفت: کارهای زیادی در این حوزه، به ویژه در حیطه درمان شده و دانشگاه ضمن داشتن مکانیزم های تشویقی برای کادر درمانی، به دقت روند کمیت و کیفیت ارائه خدمات را رصد کرده و در مقابل خطاهای سهوی و عمدی، کوتاه نمی آید. دکتر مهرام از رسانه ها خواست در رصد مشکلات اجرای این طرح، به دور از هیاهوی جانبدارانه اشخاص یا گروه ها، با تهیه گزارش های کارشناسانه، یاری گر دانشگاه باشند.
 
 
 
 
 
 
 
 
متولی سلامت استان قزوین، کمبود برخی داروها در برخی مقاطع زمانی را در بیشتر موارد ناشی از تجویز داروی خارج از فهرست رسمی دارویی کشور توسط پزشک برای بیمار دانست و گفت: استان از نظر پزشکان فوق تخصص و متخصص(مانند جراحی قلب، جراحی اطفال و جراحی عروق)، تجهیزات بیمارستانی و انجام اعمال جراحی پیشرفته، در سطح بالایی در کشور قرار دارد و معدود مراجعات مردم، بجز برای رادیوتراپی – که تا دو سال آینده در استان به بهره برداری خواهد رسید – به تهران یا سایر استان ها، تنها به دلایل شخصی انجام می شود.
دکتر مهرام رتبه آموزشی دانشگاه را در کشور، متوسط مایل به خوب(رتبه 18 از بین 50 دانشگاه) بیان کرد و اظهار کرد: با داشتن 500 دانشجو در 30 رشته مختلف در مقطع تحصیلات تکمیلی و با وجود درخواست های مکرر و مصرانه برای انتقال دانشجویان از استان هایدیگر به قزوین، رتبه کشوری دانشگاه را می توان خیلی خوبی ارزیابی کرد.
رییس دانشگاه، طلب بیمارستان های دانشگاه را از سازمان های بیمه گر تا پایان مرداد امسال بالغ بر 800 میلیارد ریال اعلام کرد و ضمن قدردانی از تلاش های مسؤولان سازمان های بیمه گر در استان برای پرداخت این مطالبات، با گفتن اینکه عدم پرداخت اعتبارات ملی، باعث این وضعیت شده است، گفت: عدم پرداخت این مبلغ، بر کیفیت اجرای برنامه های دانشگاه بی تأثیر نبوده است.
ایشان با بیان اینکه مانند مطب ها در بخش خصوصی، در بخش دولتی نیز کلینک های ویژه (با یک دهم هزینه بخش خصوصی)، خدمات تخصصی و فوق تخصصی را به اقشار کم درامد جامعه ارائه می دهند و البته نباید تصور شود که خدمات اینگونه مراکز باید شبانه روزی باشد؛ اظهار کرد: ارائه خدمات پاراکلینکی(مانند سونوگرافی) در ساعات نیمه شب، فقط در مواقع اورژانسی (طبق تشخیص پزشک، نه بیمار) برای بیماران، انجام می شود.
دکتر مهرام با اشاره به اینکه آمارهای اعلام شده توسط دانشگاه در زمینه بهداشت روان(خودکشی، افسردگی و سایر موارد) به خاطر اینکه به روش علمی و با پژوهش به دست می آید، واقعی می باشد، گفت: تکذیب این آمار توسط برخی افراد یا سازمان ها، فقط پاک کردن صورت مسأله است. ایشان با گفتن اینکه دانشگاه طب سُنّتی اصیل و علمی را قبول دارد، هشدار داد که در این حیطه نمی توان اظهار نظر هر کسی را پذیرفت و مردم در این زمینه باید آگاهانه عمل کنند و صرفاً به مشهور شدن برخی افراد در این زمینه، بسنده نکنند.
 
خدمات نوین سلامت، در تمام نقاط استان قزوین
در این نشست، معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه برخلاف تصور رایج در جامعه، طرح تحول نظام سلامت، فقط در حوزه درمان کشور اجرا نشده است و از طریق اجرای چهار برنامه،در حوزه بهداشت نیز منجر به دستاوردهای بزرگی شده است؛ گفت: «برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی»، «برنامه حاشیه شهرها»، « برنامه شهرهای 20 تا 50 هزار تن جمعیت» و « برنامه شهرهای زیر 500 هزار تن»، چهار دروازه ورود طرح تحول نظام سلامت به حوزه بهداشت کشور و استان قزوین است. بنا به اظهار دکتر سیّد سعید اسکویی، در قالب « برنامه شهرهای زیر 500 هزار تن»، تا پایان امسال، تمام نقاط استان از خدمات نوین سلامت، بهره مند خواهد شد.
ایشان با اشاره به اینکه در «برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی»، با جذب 117 پزشک و 105 ماما برای ارائه خدمت در مناطق روستایی(بویژه دورافتاده و محروم)، پوشش حوزه بهداشت از نظر حضور پزشک، از 40 به 100 درصد رسید، اظهار کرد: در سال 1393 بالغ بر 111 میلیارد ریال برای توزیع رایگان دارو و مکمل های دارویی(قطره آهن، قرص آهن، قرص اسید فولیک، قرص ویتامین د و مولتی ویتامین)، بهسازی و بازسازی مراکز بهداشتی – درمانی روستایی و خرید تجهیزات دندانپزشکی برای این مراکز هزینه شده است. ایشان با اشاره به 890 هزار معاینه پزشک و 346 هزار معاینه مامایی در مدت مذکور در مناطق روستایی، از انجام 369 هزار تزریقات و آزمایش در این مدت، برای روستاییان خبر داد.
 
 
 
 
 
 
دکتر اسکویی در مورد «برنامه حاشیه شهرها»، با بیان اینکه طبق این برنامه، در استان قزوین، مجوز تأسیس پنج مرکز سلامت و 17 پایگاه سلامت داده شده که تاکنون یک مرکز و چهار پایگاه، افتتاح شده است؛ عنوان کرد: به استناد این برنامه، 114 نیرو جذب شده است که برای اولین بار، کارشناسان تغذیه و بهداشت روان نیز در بین آنان می باشد. رییس مرکز بهداشت استان قزوین با بیان اینکه مراکز بهداشتی – درمانی و پایگاه های بهداشت نیز، یکی پس از دیگری، کارکردهای مراکز و پایگاه های سلامت را ارائه خواهند کرد؛ افزود: « برنامه شهرهای 20 تا 50 هزار تن جمعیت» هم در واقع همپوشانی با «برنامه حاشیه شهرها» دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه در سال گذشته با انجام 24 هزار آزمایش برای سنجش بیماری «کم کاری تیروئید»، تعداد 74 مورد شناسایی شد یا با انجام آزمایش تشخیصی، پنج مورد مبتلایان به بیماری «فنیل کتونوری» شناسایی شد؛ گفت: با این غربالگری ها، از ابتلای این کودکان به عقب ماندگی ذهنی جلوگیری شد.
ایشان به اجرای غربالگری دیابت و فشار خون بالا در سال گذشته اشاره داشت و اظهار کرد که از بین 111 هزار تن فرد غربالگری شده، نزدیک به 13.5 درصد دارای فشار خون بالا و شش درصد نیز به دیابت مبتلا بودند. به گفته این مقام مسؤول در غربالگری شهر قزوین، از بین 22 هزار تن، بالغ بر 15 درصد مبتلا به فشار خون بالا، بالغ بر 11 درصد مبتلا به دیابت، بالغ بر 30 درصد دارای کلسترول بالا، بالغ بر 42 درصد مبتلا به اضافه وزن و بالغ بر 23 درصد مبتلا به چاقی بودند.
دکتر اسکویی با بیان اینکه در سال تحصیلی 95 – 1394 برای 220 هزار دانش آموز مقطع دبستان استان، کار پیشگیری از پوسیدگی دندان(وارنیش فلوراید) با هزینه نزدیک به هفت میلیارد ریال انجام خواهد شد؛ گفت: علاوه بر اجرای برنامه های مختلف آموزشی، برای افزایش سواد سلامت مردم در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان، بالغ بر 20 هزار خمیر دندان و مسواک در مناطق محروم توزیع خواهد شد.
 
خدمات خصوصی، با تعرفه دولتی در بیمارستان رحیمیان
معاون درمان دانشگاه هم با اعلام اینکه «طرح خرید خدمت» دانشگاه از بیمارستان رحیمیان در شهر صنعتی البرز، مجدداً منعقد شد و از ابتدای مهر 1394 این بیمارستان، خدمات خصوصی خود را با تعرفه دولتی به مردم شهرستان البرز ارائه می دهد؛ اظهار کرد: این روند باعث خواهد شد که اقشار کم درامد این منطقه مجبور نباشند برای دریافت خدمات درمانی سرپایی و بستری به نرخ دولتی، راهی قزوین شوند.
دکتر مسعود رضایی با بیان اینکه دولت یازدهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اولویت داشتن سلامت را در حرف و عمل نشان داد؛ گفت: کاهش پرداختی مردم در هزینه های بستری در بیمارستان های دانشگاه از 35 درصد به 6 درصد برای ساکنان مناطق شهری و 3 درصد برای ساکنان مناطق روستایی رسید که دستاوردی بزرگی بوده و به واقع باعث رضایت مردم شد. ایشان تصریح کرد که در شهرستان های تاکستان و آبیک به علت نبود بیمارستان دانشگاهی، این کار از طریق انعقاد قرارداد با بیمارستان های تأمین اجتماعی و ولی عصر(عج) انجام شده و در شهرستان البرز نیز بزودی در بیمارستان رحیمیان، عملیاتی می شود.
دکتر رضایی در بیان دستاورد دیگر اجرای این طرح برای مردم، عنوان کرد که همراهان بیماران بستری در بیمارستان، مجبور نیستند برای تهیه دارو، خارج از بیمارستان مراجعه کنند و در صورت مشاهده موردی(به هر دلیل) حوزه درمان دانشگاه به شدت با خاطی برخورد قانونی خواهد کرد. به گفته وی، خدمات پاراکلینکی این دسته از بیماران نیز باید در بیمارستان انجام شود و در صورت مهیا نبودن آن، تمامی اقدامات آن باید با هماهنگی بیمارستان انجام شده و بیمار نباید هزینه ای جداگانه پرداخت کند.
معاون درمان دانشگاه با اشاره به اینکه تا پیش از اجرای این طرح، بیمارستان های دانشگاه در آستانه ورشکستگی مالی بودند و با اظهار اینکه در قالب این طرح، به غیر از خریدهای معمول و یا ویژه راه اندازی ها، تاکنون بالغ بر 30 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی برای بیمارستان های دانشگاه خریداری شده است؛ گفت: با توسعه کلینک های ویژه دانشگاه از یک باب به 9 باب و افزودن پزشکان متخصص و فوق تخصص شاغل در آن از 34 تن به 98 تن، نه تنها کار چندین سال در یک سال انجام شد که سهم پوشش دانشگاه در درمان سرپایی مردم از 20 درصد به حدود 50 درصد رسید. وی ادامه داد تا پایان سال بالغ بر 5200 مترمربع به فضای کلینک های ویژه دانشگاه اضافه خواهد شد.
 
 
 
 
دکتر رضایی با بیان اینکه مجموع این اقدامات باعث افزایش یکباره مراجعات مردم به بیمارستان های دانشگاه، بویژه در درمان سرپایی شد بطوری که فقط در تیر ماه امسال، بیش از 28 هزار بیمار در این مکان ها معاینه شده اند؛ عنوان کرد که در قالب «برنامه پزشکان مقیم» این طرح، پزشکان متخصص و فوق تخصص به صورت 24 ساعته(بر حسب نوع خدمت اصلی هر بیمارستان) برای ارائه خدمت به بیماران اورژانسی و بدحال بستری، حضور دارند.
معاون درمان دانشگاه، موضوع ترویج زایمان طبیعی را یکی دیگر از دستاوردهای این طرح دانست و افزود: هر چند این بخش از طرح در استان قزوین، طبق پیش بینی وزارت بهداشت، کاهش شش درصدی را نداشت و با رسیدن از عدد 60.58 به 57 درصد، تنها 2.8 درصد کاهش داشت؛ گفت: به هر حال دانشگاه با اجرای برنامه هایی مانند کاهش رتبه بندی بیمارستان های دارای عملکرد ضعیف در این زمینه، آموزش مردم و تشدید اقدامات نظارتی، تلاش می کند، همگام با کشور و در افق زمانی دیده شده، سهم زایمان سزارین را به رقم 15 درصد، به عنوان استاندارد سازمان بهداشت جهانی برساند.
متولی درمان استان قزوین با اشاره به اینکه چون در سکته های قلبی و مغزی، سرطان و حوادث ترافیکی، بالغ بر 75 درصد بیماران دچار مرگ می شوند، در قالب برنامه ای ملی، قرار است مرگ و میر این بیماری ها کنترل شود؛ اظهار کرد: تا یک سال آینده در قالب طرح تحول نظام سلامت، بازسازی و بهسازی اورژانس مراکز آموزشی – درمانی شهید رجایی و بوعلی سینا، توسعه بخش مراقبت های ویژه در مراکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا و قدس و توسعه بخش شیمی درمانی مرکز آموزشی – درمانی ولایت، انجام خواهد شد.
 
ویژگی حوزه سلامت، اول ارائه خدمت، سپس دریافت اعتبار
در این نشست خبری، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با تأکید به اینکه سلامت، دغدغه اصلی جامعه است، گفت: نقد حوزه سلامت به راحتی امکان پذیر است ولی باید توجه داشت که در این حوزه، ابتدا خدمات ارائه می شود و سپس با تأخیر، اعتبار داده می شود. دکتر مهدی یوسفی تصریح کرد که حضور هفت هزار کارمند در دانشگاه و مشغول به تحصیل بودن سه هزار دانشجو در آن، به خوبی وسعت کار را نشان می دهد.
متولی حوزه توسعه دانشگاه، حوزه سلامت را پُرتلاش ترین و امین ترین سازمان دانست که در دورافتاده ترین نقاط روستایی نیز ارائه خدمت می کند تا مردم از آرامش و امنیت در تأمین سلامت بهره مند شوند. وی اظهار کرد: دو سوم بودجه این حوزه از محل درآمدهای اختصاصی(حق بیمه های مردم) پرداخت می شود و به نوعی، تنها سازمانی است که به بودجه نفت، وابسته نیست.
دکتر یوسفی با اذعان به این موضوع که خدمات درمان در بخش دولتی، به واقع در برخی حوزه ها، نگه دارنده بخش خصوصی است؛ گفت: در قالب طرح تحول نظام سلامت، نزدیک به 40 میلیارد ریال صرف ارتقای هتلینگ بیمارستان های دانشگاه(تخت بیمارستانی، یخچال و تلویزیون و کلیه لوازم تزیینی و مصرفی اتاق بیماران) شده است. به گفته این مقام مسؤول، همین موضوع باعث افزایش مراجعه به بیمارستان های دانشگاه شد تا آنجا که در سال 1393 بالغ بر 223 هزار تن به این واحدهای درمانی مراجعه کردند و 170 هزار تن نیز از آنان بستری شدند.
 
109 بیمار و مصدوم سوار بر بالگرد اورژانس
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی(اورژانس) استان قزوین نیز با بیان اینکه راه اندازی اورژانس هوایی، با مشارکت و همکاری ستودنی هوانیروز آبیک، جان بسیاری از بیماران و مصدومان حوادث ترافیکی را نجات داد، گفت: تاکنون 109 تن از این امکان بهره مند شده اند.
دکتر پیمان نامدار با اشاره به اینکه استفاده از بالگرد امداد در سوانح جاده ای، بویژه در نقاط دور دست یا کوهستانی صعب العبور، باعث شد تا مصدومان در کمتر از 15 دقیقه به مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی اعزام شوند؛ اظهار کرد: مشارکت شهرداری ها و بخشداری ها برای احداث «پد فرود بالگرد» در نقاط مختلف استان، به یقین باعث کمتر شدن این زمان خواهد شد.
 
 
 
 
 
 
 
این مقام مسؤول با اشاره به اینکه اورژانس هوایی در ساعات روز و البته شرایط جوّی مساعد(طبق نظر خلبان بالگرد) قابل کاربرد است؛ افزود: در ماه های أخیر ضمن راه اندازی دو پایگاه اورژانس در استان، هفت دستگاه آمبولانس پیشرفته نیز به ناوگان اورژانس زمینی استان افزوده شد. ایشان تعداد پایگاه های شهری و جاده ای استان را 37 باب اعلام کرد. 
گفتنی است، در این برنامه، دکتر کارگاه، مدیر اداره نظارت بر دارو دانشگاه و علی فخّار سلیمانی، مدیر مرکز هدایت عملیات بحران «EOC» دانشگاه و دکتر سیّد مجتبی سیّد صادقی، جانشین معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز حضور داشتند.
 
بيشتر