برای تمرکز حواس، افزایش قدرت یادگیری و پیشگیری از چاقی، صبحانه بخورید
برای تمرکز حواس، افزایش قدرت یادگیری و پیشگیری از چاقی، صبحانه بخورید
گفتگو، رقیه نویدی. الهام کاکاوند، کارشناس سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه، تمرکز حواس، افزایش قدرت یادگیری و پیشگیری از اضافه وزن و چاقی را از فواید خوردن صبحانه، بویژه برای دانش آموزان برشمرد و اظهار داشت: البته بهتر است خوردن صبحانه همراه با خانواده و دور از اضطراب و عجله باشد.
این کارشناس با بیان اینکه غذاهایی از قبیل «نان، پنیر و گردو»، «نان، تخم مرغ و گوجه فرنگی»، «نان، کره و مربا»، «نان، کره و عسل» و «خرما همراه با یک لیوان شیر» صبحانه ای سالم و کامل محسوب می شوند، گفت: غذاهایی مثل «حلیم و عدسی» و «فرنی و شیربرنج» از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و صبحانه ای سالم و مُغذّی برای دانش آموزان به شمار می روند. وی افزود: بهتر است دانش آموزان، شب ها زود شام بخورند و زودتر بخوابند تا صبح، اشتهای خوبی برای صبحانه داشته باشند.
 
میان وعده، نگه دارنده غلظت قند خون، در حد طبیعی
کارشناس سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه، در مورد میان وعده ها اظهار داشت: دانش آموزان باید هر چهار تا شش ساعت برای نگه داشتن غلظت قند خون در حد طبیعی، میان وعده مُغذّی بخورند تا فعالیت سیستم عصبی و عملکرد مغز در حد مطلوب باقی بماند.
ایشان با بیان اینکه والدین باید توجه داشته باشند، لقمه هایی که در منزل تهیه می شود، علاوه بر ارزش غذایی بالا، کم هزینه بوده و به راحتی در دسترس بیشتر خانواده ها باشد، گفت: میوه های تازه، هویج، میوه های خشک، شیر و لبنیات کم چرب، انواع خشکبار و آجیل کم نمک و خام، می توانند به عنوان میان وعده، در برنامه غذایی دانش آموزان قرار گیرد. کاکاوند ادامه داد که عرضه بهداشتی غذاهای گرم مثل خوراک لوبیا و انواع آش ها در بوفه مدارس به عنوان میان وعده مناسب، با استقبال دانش آموزان همراه است.
این کارشناس بهداشتی بیان کرد: موادی مانند چیپس، غلات حجیم شده، نوشابه های گازدار ، کیک و بیسکویت ها، دارای ارزش غذایی نیستند و بدون تأمین نیازهای تغذیه ای دانش آموزان، موجب سیری کاذب در آنان می شود.   
بيشتر