همایش «تبیین سیاست های کلی جمعیت»  در استان قزوین برگزار شد

همایش «تبیین سیاست های کلی جمعیت»  در استان قزوین برگزار شد
همایش «تبیین سیاست های کلی جمعیت» در استان قزوین برگزار شد
همایش استانی «تبیین سیاست های کلی جمعیت، با تأکید بر سلامت مادر و کودک و ارتقای نرخ باروری کلی» با حضور سخنرانان و مهمانان کشوری، در استان قزوین برگزار شد.
این برنامه، روز 23 شهریور 1394 در سالن کنفرانس استانداری قزوین برگزار شد و ضمن آنکه دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه و دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی ایشان، درباره کلیات نگاه سلامت محوری در جمعیت، سخنرانی کردند؛ دکتر محمد اسحاقی، معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، درباره «جمعیت ایران و سیاست های جمعیتی»، سخن گفت.
همچنین دکتر محمداسماعیل مطلق، مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، در مورد«جمعیت و سلامت باروری، چالش ها و پیشنهادها، بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری» و دکتر محمد اسلامی، معاون فنی دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درباره «رویکردهای باروری سالم، و فرزندآوری، ازدواج و ناباروری» سخنرانی کردند.
 
برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، میزان باروری کلی باید حداقل به 2.1 فرزند برسد
در این همایش، دکتر محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال 1390 میزان باروری کلی (متوسط تعداد فرزندی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد) در کشور 1.8 و در استان قزوین 1.7 است که کمتر از سطح جانشینی است. وی افزود که برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، این میزان باید حداقل به 2.1 فرزند (سطح جانشینی) برسد.
 
سن ازدواج یکی از چالش های مهم جمعیتی است
دکتر مطلق که در مورد چالش ها و عوامل تاثیرگذار در جمعیت سخن می گفت، سن ازدواج را یکی از چالش های مهم در حوزه جمعیت ذکر کرد و با بیان اینکه در حال حاضر سن ازدواج حدود چهار تا شش سال افزایش پیدا کرده است، گفت: سن ازدواج در استان های مختلف متفاوت است، ولی در برخی استان ها و شهرها (مثل شهر تهران)، حدود 10 سال افزایش داشته است. ایشان ادامه داد که شتاب افزایش سن ازدواج در خانم ها نیز بیشتر است.
وی بیان کرد: اگر با کمک بزرگان، خانواده ها و افراد دست اندرکار بتوانیم سن ازدواج را دو سال کاهش دهیم، نرخ باروری، رشد قاطعی خواهد داشت و در غیر اینصورت و با روند فعلی، رشد جمعیت در سال 1430 به صفر می رسد.
ایشان با اشاره به اینکه سن ازدواج عامل مهمی است که می‌ تواند رضایت از زندگی مشترک را تحت تأثیر قرار دهد، اظهار کرد: بیش از 11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنان در حال پشت سر گذاردن سنین مناسب ازدواج و باروری هستند.
 
این مقام مسؤول در تشریح عوارض تأخیر سن ازدواج، به مشکلات فرزندآوری و ناباروری اشاره کرد و گفت: سن مادر از شاخص های مهم باروری است و قدرت باروری، با افزایش سن، بویژه بعد از سن 35 سال، کاهش می یابد. وی تصریح کرد که با افزایش سن، علاوه بر کاهش باروری، مشکلاتی برای سلامت مادر و جنین نیز ایجاد می شود.
 
روند تعداد ازدواج در کشور و استان کاهش داشته است
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه روند تعداد ازدواج در کشور نیز کاهش داشته است، عنوان کرد: تعداد ازدواج در استان قزوین از 14 هزار و 204 مورد در سال 1390 به 11 هزار و 527 مورد در سال 1393 کاهش یافته است.
دکتر مطلق در مورد تحکیم بنیان و پایداری خانواده و تأثیر ازدواج بر سلامت، اذعان کرد: افرادی که ازدواج مناسب دارند، طول عمر بیشتری داشته و از سلامت روان بهتری برخوردار هستند. وی افزود که این افراد از نظر جسمانی سالم ترند؛ ارتباطات اجتماعی مناسب تری برقرار می کنند و کمتر در معرض رفتارهای مخاطره آمیز قرار دارند.
ایشان درباره وضعیت طلاق نیز با اشاره به اینکه روند طلاق در کشور سال به سال افزایش داشته است، گفت: در استان قزوین، روند طلاق از دو هزار و 311 مورد در سال 1390 به دو هزار و 574 مورد در سال 1393 رسیده است.
 
80 درصد مطلقه ها زیر 30 سال سن دارند
دکتر مطلق با بیان اینکه 14.2 درصد از طلاق ها مربوط به یکسال اول زندگی و 50 درصد از طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگی می باشد، افزود: 80 درصد مطلقه ها نیز زیر 30 سال سن دارند.
ایشان به طور خلاصه به چالش های پیش رو در قالب اعداد اشاره کرد و اظهار کرد: سالانه 440 هزار فرصت فرزند آوری از دست می رود که شامل: 410 هزار فرصت فرزند آوری در زنان ازدواج نکرده، 10 هزار فرصت بر اساس فوت همسر و 20 هزار فرصت بر اثر طلاق می باشد.
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: این سیاست ها شامل 14 بند است که پنج بند آن مربوط به وزارت بهداشت است و بندهای دیگر مربوط به سایر ارگان ها و سازمان ها می باشد.
 
از نظر رشد جمعیتی در بین کشورهای اسلامی وضعیت غیرمتعارف داریم
در همایش مذکور، دکتر اسحاقی، معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح وضعیت جمعیت ایران پرداخت و گفت: طبق قانون برنامه اول توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور قرار بود: نرخ باروری کلی از 6.4 در سال 1365 به عدد  چهار در سال 1390 برسد، در حالیکه این هدف خیلی سریع محقق شد و میزان باروری کلی در سال 1371 به عدد مذکور رسید و پس از آن نیز در سال 1379 به 2.1 و در سال 1390 به 1.8 رسید.
دکتر اسحاقی با اشاره به اینکه افزایش و کاهش نرخ باروری در همه کشورها وجود دارد، ولی هیچکدام از این کشورها اُفت آبشاری مانند ایران را ندارند، عنوان کرد: در بین کشورهای اسلامی نیز وضعیت غیرمتعارفی داریم.
این مقام مسؤول اظهار کرد: به همت و تلاش شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های أخیر سه سند مهم راهبردی شامل: نقشه مهندسی فرهنگی، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادی تهیه شده است که از جمله اولویت های نقشه مهندسی فرهنگی :«هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی»، « نهاد خانواده و حمعیت» و « سبک زندگی اسلامی - ایرانی» می باشد.
ایشان مهمترین مسائل و چالش‌های کاهش نرخ باروری را جمعیتی، فرهنگی – اجتماعی، اقتصادی و سیاسی – امنیتی خواند و در تشریح چالش های جمعیتی، بحران میزان باروری و تجدید نسل، کاهش حجم کل جمعیت ملی، بحران کاهش نیروی در سن کار، بحران سالمندی جمعیت، افزایش مهاجرت‌های بین‌المللی و تغییرات هویتی و فرهنگی را یادآور شد.
 
 دکتر اسحاقی، مشکلات اساسی در حوزه خانواده را که باعث بحران خانواده می شود: افزایش سن ازدواج، تمایل کمتر به تشکیل خانواده، افزایش ناسازگاری‌های زوجین، افزایش طلاق، کاهش نرخ شیوع ازدواج، افزایش نرخ تجرد قطعی و تمایل کمتر برای داشتن فرزند ذکر کرد.
 
چالش های تغییر رویکرد در برنامه های تنظیم جمعیت
در این برنامه، دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه درباره چالش های تغییر رویکرد در برنامه های تنظیم جمعیت، اظهار کرد: پس از سال ها فعالیت کشور در عرصه تنظیم خانواده و جمعیت، به تدریج در میانه دهه 1360 روند کاهش جمعیت را شاهد بودیم، به گونه ای که در چند سال گذشته، نرخ باروری کلی به حدی رسید که نگرانی هایی را برای مسؤولان کشور رقم زد. وی اضافه کرد که با ادامه روند کنونی، علاوه بر اینکه جمعیت در سال های بعد کاهش خواهد داشت، با روند پیری جمعیت مواجه شده و جمعیت سالمند بر جمعیت جوان، برتری  پیدا می کند.
دکتر مهرام در سخنانش به بر هم خوردن تعادل قومی، طبقاتی و فرهنگی اشاره داشت و  گفت: آنچه که مهم است این است که در باروری، ترکیب جمعیت به لحاظ طبقاتی، اجتماعی و قومیتی باید حفظ شود. ایشان ادامه داد: اینکه افراد فرهیخته، توانمند، باسواد و مولد، اقدام به فرزندآوری نداشته باشند و بالعکس، افرادی که مولد نیستند (مانند افراد معتاد، بیکار و بی خانمان) اقدام کنند، طبقات قومی و ملیتی را بر هم می زند و ایجاد سوء تعادل در طبقات اجتماعی، تبعات خاص خود را خواهد داشت.
رییس دانشگاه اذعان کرد که آنچه در برنامه ریزی های جمعیتی مهم است، این است که مردم برای بارداری های خواسته و برنامه ریزی شده آماده شوند و افزود: بارداری های بسیار زود و در سنین پایین، بارداری های در سنین بالا، بارداری با داشتن بیماری های خطرناک در والدین و اختلالات زنتیکی، باید ترجیحاً مورد کنترل قرار گیرد.
متولی سلامت استان قزوین، ضرورت توجه دولت و دستگاه های ذیربط را به توسعه همه جانبه، به موازات توسعه جمعیتی خواستار شد و اظهار کرد: در کنار توسعه جمعیتی، باید توسعه فرهنگی، اقتصادی، کشاورزی، صنعت، مسکن، اشتغال، آموزش و خدمات عمومی و اجتماعی نیز مورد توجه قرار گیرد.
 
روزی برای تغییر سیاست جمعیتی
دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی دانشگاه نیز در این همایش به بیان ابلاغیه مقام معظم رهبری در روز 30 اردیبهشت 1393 پرداخت. وی، افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی، تحکیم بنیان و پایداری خانواده، ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ـ ایرانی و احترام  و تکریم سالمندان را بخشی از مفاد این ابلاغیه اعلام کرد.
به گفته دکتر اسکویی، کارآفرینی فنی - حرفه‌ای برای ایجاد اشتغال مؤثر و مولّد، بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب، حفظ و جذب جمعیت در روستاها، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج و تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضورو سرمایه گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان، از جمله موارد دیگر این ابلاغیه می باشد.
 
روزانه 10 طلاق در استان قزوین اتفاق می افتد
رییس مرکز بهداشت استان قزوین با گفتن اینکه در سال 1391 در هر ساعت، حدود 16 طلاق در ساعت در کشور اتفاق می افتاد که این رقم در سال 1392 به 18 طلاق در ساعت و در سال 1393 به 19 طلاق در ساعت رسیده است، افزود: در استان قزوین روزانه 10 طلاق اتفاق می افتد.
 
 دکتر اسکویی با بیان اینکه تعداد ازدواج در استان قزوین از 14 هزار و 809 مورد در سال 1391 به 11 هزار و 527 مورد در سال 1393 کاهش پیدا کرده است، در مورد نسبت ازدواج به طلاق در استان گفت: آمارها نشان می دهد در سال 1380 از هر 16.7 ازدواج یک مورد منجر به طلاق می شد، در حالیکه در سال 1392 از هر پنج ازدواج، یک مورد منجر به طلاق شده است.
گفتنی است، در این همایش دکتر محمد اسلامی از دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، در مورد «ارتقای نرخ باروری کلی، همراه با ارتقای سلامت مادر و کودک» و دکتر عینی زیناب، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره « جمعیت و باروری در ایران» سخنرانی کردند.     
بيشتر