52 درصد از سالمندان کشور احساس تنهایی می کنند
معاون بهداشت اعلام کرد : 52 درصد از سالمندان کشور احساس تنهایی می کنند
معاون بهداشت اعلام کرد
52 درصد از سالمندان کشور احساس تنهایی می کنند
 معاون بهداشت همزمان با روز جهانی سالمند از جمعیت 6 میلیون و یکصد هزار نفری (8.2 درصدی) سالمندان در کشور و احساس تنهایی کردن 52 درصد از آنان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر علی اکبر سیاری در نشست خبری به همین مناسبت در ستاد وزارت بهداشت، با اشاره به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی «زندگی در شهر حامی سالمند» برای سالمندان، گفت: 27 درصد سالمندان بیکار و بدون حقوق بازنشستگی زندگی می کنند، 17 درصد بدون هیچگونه حمایت مالی، 32.7 درصد راضی از وضعیت اقتصادی، 38 درصد خواهان حمایت مالی و 8.9 درصد از آنان نیز تنها زندگی می کنند.
وی افزود: 24 درصد سالمندان کشور دچار مشکلات اسکلتی، عضلانی هستند، 36 درصد مشکل قلبی، عروقی دارند، 38 درصد دارای پرفشاری خون، 32.8 درصد چربی خون، 31.5 درصد مشکل شنوایی و 52 درصد مشکل بینایی دارند.
وی بیان داشت: اگر در سنین جوانی تحرک کافی نداشته باشیم سرطان، دیابت، پوکی استخوان، مشکلات روحی و روانی در سالمندی بیشتر به سراغ افراد می آید.
وی ادامه داد: تغذیه نامناسب و عدم برخورداری از حمایت های اجتماعی مشکلات دیگر دوره سالمندی است.
دکتر سیاری با اشاره به اهمیت همکاری بین بخشی برای چیره شدن به مشکلات دوره سالمندی گفت: وزارت بهداشت و بهزیستی برنامه های مشترک مدونی دارند که با اجرایی شدن آنها امیدواریم مشکلات این قشر کاهش یابد.
معاون بهداشت افزود: حفظ تعادل، بینایی و شنوایی مواردی است که از سنین کمتر قابل رصد بوده و عوارض آن برای دوره پیری قابل پیشگیری است.
وی خاطرنشان کرد: تمام افراد بالای 70 سال باید فشار خون، بینایی، شنوایی و تعادل شان به صورت دائم کنترل شود.
وی بیان داشت: مصرف سیگار که خطر سرطان ریه را 23 برابر و سکته های قلبی و مغزی را 4 برابر می کند یکی دیگر از مشکلات دوره سالمندی است.
این مقام مسئول گفت: تمام سالمندانی که گوشه گیر می شوند، وزنشان بی دلیل و در یک مدت زمان کم بیش از 5 درصد کاهش می یابد و در طول یک ثانیه کمتر از یک قدم بر می دارند، باید مورد معاینه قرار گیرند.
وی افزود: علاوه بر موارد فوق احساس خستگی زودهنگام و ضعف عضلانی علامت های دوره سالمندی است که اگر کسی یکی از این علائم را داشته باشد دارای علامت های قبل از نحیف شدن شده و در صورتی که سه علامت را داشت یعنی نحیف شده است.
وی با اعلام اینکه خوشبختانه امید به زندگی پس از انقلاب 20 سال افزایش داشته است خاطر نشان کرد: هر فرد ایرانی قادر است تا 85 سال عمر کند و باید مرگ و میرهای زودرس یعنی مرگ های زیر 80 سال کنترل شوند.
وی تصریح کرد: همه ما روزی سالمند می شویم ولی باید سعی کنیم سالم سالمند شویم که از جمله این اقدامات باید تقویت حافظه و تعادل جسمی باشد.
معاون بهداشت سالمندی را یک فرصت استثنایی برای بهره گیری از خرد بشری و تجارب افراد کهنسال برای پیشبرد بهتر امور کشور دانست و گفت: رشد سریع جمعیت در دهه های 50 و 60 در کشور موجب رشد سن سالمندی در کشور در حال حاضر شده است و هم اکنون 70 درصد جمعیت کشور بین 15 تا 65 سال سن دارند که کارشناسان این اتفاق را دوران طلایی جمعیت می نامند که باید حداکثر استفاده را از این دوران داشته باشیم.
بيشتر