سهم مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در استان قزوین 71.5 درصد می باشد
سهم مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در استان قزوین 71.5 درصد می باشد
سهم مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در استان قزوین 71.5 درصد می باشد
بیماری قلبی – عروقی، اولین علت مرگ در استان است
گفتگو، رقیه نویدی. دکتر راهله صادق، کارشناس مسؤول بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه اظهار کرد: سهم مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر در جهان، 65.5 درصد، در کشور 70.4 درصد و در استان قزوین 71.5 درصد می باشد. وی افزود: اولین علت مرگ مردان و زنان در استان (همانند کشور) بیماری قلبی - عروقی است.
ایشان با اشاره به اینکه سکته قلبی، سکته مغزی، حوادث و سوانح و سرطان است، همچنان در رأس عوامل مرگ هستند، گفت: سیمای مرگ گروه سنی 15 تا 49 سال نگران کننده تر است و حوادث ترافیکی، اولین علت مرگ این گروه سنی است.
دکتر صادق، چهار عامل مهم در ایجاد بیماری های غیرواگیر را رژیم غذایی نامطلوب، فشار خون بالا، تحرک ناکافی و توده بدنی بالا دانست و ادامه داد: چهار عامل خطر، شامل: مصرف دخانیات، رزیم غذایی ناسالم، نداشتن فعالیت بدنی و مصرف الکل، بر چهار بیماری مهم غیرواگیر (سکته های قلبی و مغزی، دیابت، سرطان و بیماری های ریوی) مؤثر است.
 
لزوم افزایش سواد سلامت از دوران خُردسالی
کارشناس مسؤول بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه،  مهم ترین راه جلوگیری از مرگ های غیرواگیر در جامعه را نهادینه کردن سبک زندگی سالم و استفاده از رژیم غذایی مناسب عنوان کرد و گفت: می شود این موضوع را از مدارس و مهدکودک ها شروع کرد تا به صورت فرهنگ، تا بزرگسالی افراد، باقی بماند.
این کارشناس تصریح کرد: در صورتی که این سنگ بنا اشتباه گذاشته شود؛ بوفه های مدارس مشکل داشته باشند؛ معلمان و دست اندرکاران مدارس توجیه نباشند و والدین به اندازه کافی آموزش نبینند، عوارض ناخوش آیندی، مانند: افزایش سرطان، بیماری های قلبی - عروقی، دیابت و فشار خون بالا ایجاد می شود.
بنا به اظهار دکتر صادق، تغذیه سالم و مستمر در طول سال در کلیه مقاطع تحصیلی با تأکید بر ورزش و کاهش بی تحرکی، نحوه نشستن صحیح و فعالیت بدنی مناسب در طول سال، آموزش های لازم برای شناسایی علایم آسم و آلرژی، مراقبت های لازم برای کودکان مبتلا و پیشگیری از حوادث و اجرای دقیق کلیه موارد ایمنی در مدارس، از انتظارات حوزه سلامت در مدارس است.   
بيشتر