نشست خبری
پنج عامل اصلی ابتلای مردم استان قزوین به بیماری قلبی - عروقی اعلام شد هشدار، چاقی در رأس این عوامل است
به مناسبت روز جهانی قلب و عوامل خطر مرتبط با آن، دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، روز 10 مهر 1395 در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه استان قزوین، پنج عامل اصلی خطر در ابتلای مردم استان را به بیماری قلبی - عروقی بیان کرد و هشدار داد که چاقی در رأس این عوامل است.
دکتر اسکویی با گفتن اینکه اولین علت مرگ میر در کشور ایران، بیماری های قلبی - عروقی است؛ اظهار کرد: در استان قزوین 42 درصد ‌مرگ و ‌میرها را اینگونه بیماری ها تشکیل می‌دهد. ایشان ضمن اشاره به اینکه از سال 83 تا 94 امید به زندگی در استان قزوین از 72.7 به 77.3 سال افزایش یافته است، اذعان کرد: در حال حاظر  سن امید به زندگی در زنان به 76  سال و در مردان به 74 سال افزایش یافته است.
 
چاقی
رییس مرکز بهداشت استان قزوین در تشریح عوامل اصلی بیماری های قلبی – عروقی، به موضوع چاقی پرداخت و عنوان کرد: در استان قزوین 23 درصد  افراد ‌دچار چاقی هستند.
به گفته دکتراسکویی 42 درصد شهروندان نیز اضافه وزن دارند که عامل اصلی آن، تغذیه نا‌مناسب است.
 
کم تحرکی
این مقام مسؤول هشدار داد که 6.44 درصد افراد استان قزوین دچار کم تحرکی هستند. بنا به اظهار دکتر اسکویی، افراد باید فعالیت های که باعث افزایش جنب و جوش و تپش قلب می‌شود را در برنامه هفتگی خود لحاظ کنند.
دکتر اسکویی تأکید کرد: این فعالیت ها باید آنگونه باشد که تنفس به شمارش افتد. وی مدت این فعالیت ها را 20 دقیقه و حداقل سه روز در هفته دانست.
 
سیگار
معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، آمار مصرف سیگار در جمعیت بالای 30 سال در استان را 13 درصد اعلام کرد و گفت: منواکسید کربن، نیکوتین و قطران موجود در دود سیگار باعث انقباض عروق، چسبندگی پلاکت ها، بالا بردن فشار خون و ایجاد اثرات سوء بر دندان های فرد می شود. ایشان هشدار داد در قطران ها 400 نوع ‌ماده سمی وجود دارد که 40 مورد از آنها بطور مستقیم سرطان ‌زاست. 
دکتر اسکویی با اشاره به اینکه مصرف سیگار عامل 90 درصد سرطان ریه،  25 درصد بیماری قلبی - عروقی و  75 درصد بیماری ریوی است؛ اظهار کرد: مصرف سیگار در زنان، باعث پیری زودرس و افتادگی پوست خواهد شد.
رییس مرکز بهداشت استان قزوین، با گفتن اینکه ضرر هر وعده مصرف قلیان، برابر با استعمال 100 نخ سیگار است و مصرف هر یک نخ سیگار، هفت دقیقه از عمر را کم می‌کند؛ عنوان کرد: کسی که سیگار مصرف می کند، بطور متوسط 13 سال از عمرش کاسته شده و عوارض آن را در بلند مدت خواهد دید. ایشان ادامه داد از مضررات دیگر قلیان ، بی کیفیت و آلوده بودن توتون ها و انتقال عفونتهای ویروسی دهانی و مستعد کردن فرد به بیماری ریوی ازجمله  ابتلا به بیماری سل را افزایش می دهد.
متولی بهداشت استان قزوین تصریح کرد: طبق قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و هماهنگی با دستگاه های اجرایی مرتبط، مقرر شده است که در حدود 100 متری مراکز آموزشی، ورزشی و زیارتی، تبلیغ و فروش مواد دخانی برای افراد زیر 18 سال، ممنوع است. دکتر اسکویی درخواست کرد که در صورت مشاهده تخلف از قانون فوق، مردم با سامانه 190 تماس گرفته و موضوع را منعکس کنند تا توسط کارشناسان ذیربط  رسیدگی شود.
 
دیابت و فشار خون بالا
معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، بیماری دیابت را یکی دیگر از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی دانست که خود این بیماری به خاطر تغذیه نامناسب ایجاد می شود. وی اضافه کرد: طبق آخرین تحقیقات، شش درصد از افراد بالای 30 سال در روستاها و 11 درصد جمعیت شهری به دیابت و همچنین  5/ 13 درصد جمعیت روستایی و 15 درصد افراد شهری به فشار خون بالا مبتلا هستند.
درآستانه روز جهانی غذا(24مهرماه) و اهمیت اصلاح الگوی غذایی مردم ، دکتر اسکویی، اظهار کرد، هر چیزی را که  را که بدن ما نیاز کمتری به آن دارد ( مثل: چربی ها و ‌قند، نمک) بیشتر مصرف می کنیم و آنچه را که بیشتر نیاز دارد از قبیل: سبزیجات ، میوه جات ،حبوبات که ریزمغزیهای هستند (آهن، کلسیم و روی) کمتر مصرف می کنیم، به بیماری هایی، از قبیل: چاقی ، فشار خون بالا و  دیابت مبتلا می شویم.
 
رعایت تغذیه صحیح از دوران کودکی، ضامن سلامت در بزرگسالی
به مناسبت روز جهانی قلب و عوامل خطر مرتبط با آن، دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه استان قزوین، با بیان اینکه ذائقه افراد، ارثی نیست، بلکه اکتسابی است؛ گفت: تغییر ذائقه در بزرگسالی  مشکل است.
رییس مرکز بهداشت استان قزوین اظهار کرد: آگاهی خانواده‌ها، بویژه مادران به علم تغذیه، موجب سلامت آنان شده و توصیه می شود با رعایت الگوی صحیح تغذیه برای کودکان، ذائقه آنان به سمت تغذیه سالم هدایت شود.
دکتر اسکویی با گفتن اینکه به بزرگسالان توصیه می شود نمکدان ها را از سر سفره‌ها بردارند و میزان مصرف روغن را به حد‌اقل برسانند؛ اظهار کرد: مناسب است از روغن های دارای اسید چرب ترانس پایین تر استفاده کنند که بهترین روغن های دارای این خاصیت، روغن ‌کنجد و روغن زیتون است.
 
 
شهروندان، مهارت های زندگی را یاد بگیرند
لزوم آموزش دوست یابی به کودکان
دکتر سیّد سعید اسکویی، معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در نشست خبری روز جهانی قلب، به بهانه نزدیک شدن به روز جهانی سلامت روان، در جمع خبرنگاران استان قزوین، گفت: لازم است مردم مهارت های زندگی را یاد گرفته و کودکان خود را نیز برای آموختن مهارت دوست یابی، یاری دهند.
دکتر اسکویی تأکید کرد که مردم باید مدیریت استرس، مهارت «نه» گفتن و مهارت حل مسأله را یاد بگیرند و  مهارت دوست‌یابی را به کودکان خود آموزش دهند.
این مقام مسؤول در مورد برنامه های طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت استان قزوین اظهار کرد که  حداقل 60 کارشناس تغذیه و روان در 57 مرکز جامع سلامت ‌شهری و 31 مرکز بهداشتی – درمانی روستایی،‌ فعال هستند. وی ادامه داد: مردم می توانند در مراکز و پایگاهای جامع سلامت با مراجعه به کارشناسان تغذیه و ‌سلامت روان، از مشاوره و ارائه خدمت تخصصی آنان برخوردار شوند.
 
گزش توسط حیوانات را جدی بگیریم
در این نشست خبری،  معاون بهداشتی‌ دانشگاه علوم پزشکی قزوین، به بهانه روز جهانی هاری، با بیان اینکه 1700 عامل بیماری‌ قابل انتقال  بین انسان و حیوان  وجود دارد که‌ می توان هاری را یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان عنوان کرد که از طریق گزش حیوان مبتلا به این بیماری هاری منتقل می شود. وی تأکید کرد که  باید گزش توسط حیوانات اهلی و وحشی را  جدی بگیریم.
به گفته دکتر اسکویی، اقدامات اولیه در این بیماری، شستن محل گزش با آب صابون و ضد عفونی کردنش با الکل است و باید با مراجعه فوری به مراکز بهداشتی – درمانی، برای واکسیناسون، اقدام کرد.
 
 
بيشتر