اخبار
سهم شما از علل قابل پیشگیری مرگ ناشی از سرطان، بیش از پنجاه درصد است.

1398/10/29 يكشنبه

دکتر نسرین تنکابنی، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، به‌مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان که از اول تا هفتم بهمن برگزار می‌شود اظهار کرد: سرطان قابل پیشگیری و درمان است و سهم هر فرد از علل قابل پیشگیری مرگ ناشی از سرطان بیش از 50 درصد می‌باشد.
دکتر تنکابنی افزود: این پویش با هدف کاهش بروز و کاهش مرگ و میر و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان انجام می‌شود و یکی از اهداف اصلی آن افزایش آگاهی مردم درخصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و راه‌های پیشگیری ازآن است. اگر مردم عوامل خطر سرطان را بشناسند و با روش‌های خودمراقبتی برای پیشگیری اولیه از سرطان آشنا باشند و علایم هشداردهنده سرطان را بدانند، می‌توان سرطان را زودتر تشخیص داد و هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان پذیرتر است.
این کارشناس، سبک زندگی ناسالم (تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی، استرس؛ مصرف سیگار و دخانیات و الکل)؛ عوامل محیطی (آلودگی محیطی شامل آب و هوا، نور خورشید)؛ عوامل عفونی( هیاتیتB، پاپیلوما ویروس)؛ عوامل شغلی ( آزبست، کار در معادن، کشاورزی، سم‌پاشی، نقاشی، مبل‌سازی، کار در صنایع آهن، فولاد، زغال سنگ، لاستیک و تولید یا تعمیر پوتین و کفش) را از عوامل خطر سرطان نامیدکه درصورت شناخت آنها و کنترل و دوری از آنها و استفاده از راه‌های پیشگیری می‌توان از بسیاری از سرطان‌ها پیشگیری نمود. 
دکتر تنکابنی تأکید نمود: باید باورهای نادرست را کنار گذاشت و به دیگران امید داد زیرا دست‌کم نیمی از سرطان‌ها درمان پذیرند و سرطان مساوی با مرگ نیست.

http://www.qums.ac.ir