اخبار
اختلالات اضطرابی از شایعترین اختلالات روانپزشکی در میان عموم مردم

1398/10/29 يكشنبه

محمدرضا یوسفی، کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه اذعان داشت: اختلالات اضطرابی از شایع‌ترین تشخیص‌های روانپزشکی هستند و می‌توانند مشکلات زیادی را برای افراد مبتلا به‌وجود ‌آورند.
ایشان تأکید نمود که خوشبختانه درمان‌های مؤثری (شامل دارویی و غیردارویی) برای این اختلالات وجود دارد که از جمله مؤثرترین درمان‌های روانپزشکی به‌شمارمی‌روند. انواع اختلالات اضطرابی که در این فصل مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

   اضطراب فراگیر
افراد مبتلا به این اختلال برای چندین ماه (بیش از شش ماه) در بیش‌تر اوقات روز اضطراب و دلشوره را تجربه می‌کنند. این دلشوره ممکن است مربوط به مسایل مختلف روزمره باشد یا این‌که حتی علت خاصی نداشته باشد. سایر علایم همراه این اختلال عبارتند از زود خسته شدن، بی‌قراری، مشکل در تمرکز، تحریک‌پذیری (زود عصبانی شدن)، تنش عضلانی و اختلال خواب.

   اختلال پانیک
مشخصه اختلال پانیک وقوع غیرمنتظره و خودبه‌خود حملات پانیک است که شامل دوره‌های کوتاهی (معمولاً بین 10 تا 30 دقیقه) از ترس بسیار شدید همراه با اضطراب، تنگی نفس، احساس خفگی و برخی علایم دیگر می‌باشد. فراوانی بروز آن‌ها از چند حمله در یک روز تا تعداد انگشت شماری در یک سال فرق می‌کند. نگرانی از مرگ به دلیل مشکل قلبی یا تنفسی ممکن است کانون اصلی توجه بیمار در حین حمله پانیک باشد. بیمار معتقد است تپش قلب و درد قفسه سینه نشان‌دهنده آن است که دارد سکته می‌کند یا می‌میرد.

  هراس اجتماعی
بروز اضطراب زمانی که فرد در موقعیت‌های مختلف اجتماعی قرار می‌گیرد و دیگران او را می‌بینند یا ارزیابی می‌کنند؛ نظیر صحبت کردن در جمع. در این شرایط فرد نگران است به نوعی رفتار کند که منجر به تحقیر شدن یا خجالت کشیدن شود. یوسفی در ادامه به ارائه توضیح درخصوص اختلالات استرس پس از سانحه پرداخت و بیان نمود. اختلال استرس پس از سانحه اختلالی است که پس از مواجهه فرد با یک واقعه استرس‌زای بسیار شدید پدید می‌آید. البته همه افراد مواجهه‌ یافته با این‌گونه استرس‌ها دچار این اختلال نمی‌شوند. علایم اصلی آن عبارتنداز: تجربه مجدد واقعه آسیب‌زا در خواب یا بیداری؛ تمایل به اجتناب از چیزهایی که یادآوری‌کننده آن واقعه هستند؛ افزایش برانگیختگی مثل گوش به زنگی با عصبانیت و پرخاشگری.
کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تأکید کرد که افراد با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت می‌توانند از ارائه خدمات روان‌شناختی  توسط کارشناسان سلامت روان در این حوزه جهت درمان این اختلال بهره‌مند شوند. 
http://www.qums.ac.ir