اخبار
27 اردیبهشت ماه روزجهانی فشارخون

1399/2/28 يكشنبه

  بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماریهای قلبی، بیماریهای مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است. در سال 2017، بالغ بر 10 میلیون نفر در جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر در سال 1395 بیش از 26 درصد افراد 18 سال و بالاتر کشورمان فشار خون بالا داشته اند ( فشارخون سیستولیک 140 میلی متر جیوه و بالاتر یا فشار خون دیاستولیک 90 میلی متر جیوه و بالاتر). تنها ۶۰ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع داشته و 40 درصد آن ها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کرده اند و فقط 40 درصد آن ها هم فشارخون کنترل شده و مطلوب داشته اند.  بر اساس آخرین پیمایش بررسی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر ، شیوع فشارخون بالا در افراد بالای 18 سال در استان قزوین 24.6 درصد می باشد و تا کنون 57 هزار بیمار با فشارخون بالا شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

 فاطمه ناجی، کارشناس بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت استان قزوین با بیان مطالب فوق افزود، متاسفانه میزان آگاهی مردم از ابتلا به این بیماری درسطح پایین قرار داشته(37 %) و این ارقام بین 21 درصد تا 66 درصد برحسب استانهای مختلف متفاوت بوده است و کمتر از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار می شوند.

نكته مهم در برای پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا، بحث بدون علامت بودن اين بيمارى و عدم اطلاع  افراد مبتلا به فشارخون از بيمارى خود و نيز عدم درمان صحیح و  کنترل بیماری است. به همين دليل اين بيمارى به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود. يكي از موانع مهم در كنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن ميزان فشارخون خودشان است. در حالی که فشارخون می تواند به سادگی در منزل یا در مراکز بهداشتی درمانی شناسایی شود. اين موضوع ضرورت توجه بيش از پيش به این بیماری را مطرح می کند. از اين رو توجه سازمان های بین المللی فشارخون نیز به اين موضوع معطوف شده و اتحادیه جهاني فشارخون بالا(WHL)، از سال  2005 میلادی روز جهانی 17 ماه مي سال ميلادي را به نام این بیماری و برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی تعیین کرده است و از سال 2014 ، شعار روز جهانی فشارخون، بر اطلاع افراد از میزان فشارخون خود و تشویق افراد برای اقدام های پیشگیری کننده برای بهبود سلامتی شان تاکید دارد  و در سال 2020 میلادی نیز ادامه خواهد یافت. از سال 2017 نیز برنامه «اندازه گیری فشارخون در ماه می» (May Measurement Month) (17 آوریل تا 17 می) با هدف غربالگری فشارخون و دریافت مشاوره و  آموزش در دنیا، طراحی گردیده است.

شعار امسال ( 27 اردیبهشت 1399 ) «از میزان فشارخون خود مطلع شوید» و با پیام «از میزان فشارخون خود مطلع شوید، آن را کنترل کنید تا زندگی طولانی تری داشته باشید» پرداخته است.