• ساعت : ۰۹:۴۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ 
بایدها و نبایدها در مورد خانه تكانی (قسمت اول)

نظافت منزل در دو بعد روحی و جسمی بر انسان تاثیر گذار است و میتوان ادعا کرد بعد روحی نظافت مهمتر از بعد جسمی آن است که معمولا به بعد روحی کمتر توجه میشود .به طور کلی هر گونه آلودگی و بی نظمی بر روحیه انسان تاثیر مخرب منفی می گذارد و موجب تشویش و نگرانی می شود. از طرف دیگر نظافت منزل و بوی مطبوع در محیط زندگی احساس آرامش را در پی دارد بنابراین می توان گفت نظافت منزل و نظافت محل کار در کاهش اضطراب موثر است . علاوه بر نظافت منزل اقداماتی نظیر ظاهر آراسته منزل و تغییر چیدمان منزل در سلامت روان به ویژه زنان تاثیر مثبتی دارد.

تحقیقات نشان می دهد در محیط های نامرتب افراد دچار افسردگی و بی حوصلگی می شوند و تمایلی کمتری دارند که بعد از اتمام ساعات کاری به محل زندگی خود بروند و حتی مشاجره های خانوادگی و بهانه گیری های بی دلیل در خانه افزایش پیدا می کند.

مهندس حمید گلناری،کارشناس مسئول امور کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان این مطالب گفت: به همین دلیل باید به گونه ای برنامه‌ریزی کرد که روزانه ۲۰ دقیقه نظافت منزل یا نظافت محل کار به صورت ساده انجام شود و این نکته سلامت انسان در ابعاد مختلف خصوصاً سلامت جسم و روح را تضمین می کند. نباید کارهای نظافت منزل و محل کار را به زمانی خاصی مثل چند روز مانده به پایان سال موکول کرد و اگر در طی سال و به صورت مستمر و بر اساس اصول علمی و صحیح نظافت انجام شود، بسیاری از مشکلات نیز در سنت خانه تکانی ایجاد نمی شوند.

وی افزود: استنشاق بخار مواد اسیدی در محیط های بسته سرویس بهداشتی خطرناک بوده و می تواند مسمومیت و مشکلات ریوی و چشمی ایجاد نماید و در صورت تماس مستقیم با پوست موجب سوختگی و مشکلات پوستی می شود. یکی از حوادثی که در مراسم خانه تکانی زیاد اتفاق می افتد مربوط به مسمومیت ها و مشکلات پوستی و ریوی ناشی از بکاربردن انواع شوینده‌ها و جرم گیرها و سفید کننده ها به صورت ترکیبی و همزمان است.

خطرناكترین مواد اسیدي که آسیب جدي به ریه می رساند مخلوط کردن ترکیبات سفید کننده کلر دار از قبیل وایتکس با جرم گیرهایی مثل جوهرنمک براي شستشوی مکان های بسته در سرویس های بهداشتی منازل است. یکی از مواردي که آسیب جدي به ریه می رساند، استنشاق اسید است و متاسفانه برخی از خانم هاي خانه دار براي از بین بردن لک کاشی ها به مواد شوینده، وایتکس اضافه می‌کنند و در برخی از مواقع نیز وایتکس را با جوهر نمک، در فضاي بسته، ترکیب می کنند که استنشاق بخار متصاعد شده از این ترکیب، آسیب جدي و جبران ناپذیر به ریه ها وارد می کند.

 از ترکیب جوهر نمک و وایتکس، گاز کلر متصاعد می شود و کلر هم تبدیل به اسید کلریدریک می شود، کسانی که در معرض استنشاق این ترکیب قرار می گیرند با مشکلات تنفسی مواجه می شوند، که ممکن است صدمات مزمنی را به انسان وارد نماید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0