روز جهانی شنوایی - سال 1400

  بمناسبت روز جهانی شنوایی 12 اسفند ماه 1400 مقارن با سوم مارس 2022

  مراقب شنوایی خود باشید تا یک عمر لذت ببرید!

   

  روز جهانی شنوایی سال 2022 با شعار "مراقب شنوایی خود باشید تا یک عمر لذت ببرید!" بر اهمیت پیشگیری از کم شنوایی با  شنیدن ایمن، با پیام های کلیدی زیر تمرکز دارد :

  ·         شنوایی خوب در طول زندگی با اجرای برنامه های مراقبت از شنوایی امکان پذیر می شود.

  ·         بسیاری از عوامل خطر بروز کم شنوایی را می توان با اجرای برنامه سلامت گوش و مراقبت از شنوایی پیشگیری نمود.

  ·         خطر آسیب شنوایی ناشی از اصوات تفریحی و استفاده ناایمن از وسایل صوتی شخصی را می توان با برنامه های آگاهسازی و ارتقاء سطح سواد سلامت و ترویج  "شنیدن ایمن"  کاهش داد.

  ناشنوایی معلولیت خاموش نامیده می­شود. بر اساس آخرین برآوردهای منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 2018، قریب بر 466 میلیون نفر در سراسر جهان از کم شنوایی رنج می‌برند، که 34 میلیون نفر از آنها کودک هستند. آمارهای رسمی منتشر شده توسط این سازمان حکایت از رشد روز افزون کم شنوایی ناتوان‌کننده طی سال‌های گذشته بخصوص در پنج سال اخیر دارد که از 360 میلیون نفر در سال 2013 به 466 میلیون نفر طی سال 2017 رسیده است. قریب بر 900 میلیون نفر در سراسر جهان تا سال 2050 از کم شنوایی ناتوان‌کننده رنج خواهند برد. متاسفانه دو سوم افراد دچار کم شنوایی در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. از نظر بار کلی بیماریها (GBD)، کم شنوایی 8/6 درصد از بار کلی بیماری‌ها را شامل می‌شود و بر اساس سالهای سپری شده با ناتوانی (YLD) سومین عامل اصلی را به خود اختصاص می‌دهد. سه تا پنج درصد جمعیت كشور دارای اختلالات شنوایی متوسط تا عمیق می­باشند. شيوع كم­شنوايي در مراکز استان­ها برابر 7/2 در هزار تولد زنده است و برآورد شده است که سالانه چهار تا پنج هزار نوزاد کم­شنوا در کشور متولد می­شوند و میزان اختلالات شنوایی ناشی از مسائل ژنتیکی در ایران نسبت به آمار جهانی بالاتر است. 60 تا 70 درصد مراجعین به مراکز توانبخشی کشور که دچار مشکل شنوایی بوده­اند از خانواده­هایی هستند که ازدواج فامیلی داشته­اند. اختلال شنوایی، بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی بر افراد، خانواده ها، جوامع و کشورها دارد. در کودکان می­تواند مهارت­های شناختی و گفتاری را به تاخیر انداخته و پیشرفت تحصیلی در مدرسه را به تعویق بیاندازد. در بالغین، اختلال شنوایی اغلب سبب ایجاد مشکلات در شغل­یابی، کار و حفظ شغل می­شود.. ابتلا به بیماری­های عفونی (مثل مننژیت، سرخک، اوریون و عفونت­های مزمن گوش)، اختلالات ژنتیکی، مواجهه فرد با اصوات شدید، آسیب سر و گوش، سالمندی و مصرف داروهایی با اثر سمی از علل عمدۀ ناشنوایی محسوب می‌شوند که نیمی از موارد کم­شنوایی‌ و ناشنوایی‌ها با اقدامات پیشگیرانه اولیه قابل پیشگیری هستند و درصد بسیار زیادی از آنها از طریق تشخیص زودهنگام و مدیریت مناسب، قابل درمان (از طريق جراحی و استفاده از وسایلی همچون سمعک و کاشت حلزون) می­باشند.

  میانگین سطح سواد سلامت گوش و شنوایی در کشور در میان نوجوانان و جوانان ایرانی در 8/2 درصد کافی و در 2/97 درصد ناکافی گزارش شده است. اختلاف آماری معنی داری در وضعیت سواد سلامت گوش و شنوایی در افراد با سن، جنسیت، تعداد سالهای تحصیل، شغل، وضعیت تأهل و درآمد متفاوت گزارش شده است .

  سازمان جهانی بهداشت بمناسبت روز جهانی شنوایی 2022، بر اهمیت "شنیدن ایمن" و حفظ شنوایی خوب در طول زندگی تمرکز کرده است. در سال 2021، این نهاد بین المللی گزارش جهانی شنوایی را منتشر کرد. کنترل سروصدا به عنوان یکی از هفت کلید اصلی پیشگیری از کم شنوایی مطرح می باشد. مداخلات بهداشتی در این حوزه بر اهمیت کاهش قرار گیری در معرض اصوات بلند تاکید دارد .


  6.0.15.0
  گروه دورانV6.0.15.0